1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Muş’ta alarm: Hızla ilerliyorlar

Muş’ta alarm: Hızla ilerliyorlar
0

Muş’un yüksek yamaçlarında sürü halinde görülen çalı çekirgeleri, bulundukları bölgede çayırları yok ederek ekili alanlara gerçek ilerliyorlar. Muş Ovası’na hakikat ilerleyen çekirge sürülerinin ekili alanlara ziyan vermesinden kaygı edilirken, Muş Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü grupları ise alanda ilaçlama çalışmalarını yürütüyor.

Çekirgelerin hastalık ve ziyanlı böceklerle gayret içerisinde olduklarını tabir eden Muş Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Mehmet Gün, “Bu hastalık ve ziyanlarla çaba için teknik gruplarımız sürfe çalışmalarını bilhassa de sıcaklığın 15 derece üstüne çıktığı bahar aylarında yapmaktadır. Özelikle Kurtik Havzası olarak bilinen İnardı, Soğucak, Cevizlidere, Derecik ve Yörecik üzere kısımlarda çekirge popülasyona rastlandığı görülmüştür. Şu anda bilhassa de bizim en büyük gayretimiz, yumurtlama alanları ve yumurtadan çıktıktan sonra nift dediğimiz devirde gerekli tedbirleri almaktır” dedi.

“CİDDİ ZİYANLAR VEREBİLİR”

Önceki yıllarda çekirge ile aktif bir uğraş yürüttüklerini belirten Gün, köy muhtarları ve çobanlarla işbirliği yaparak çekirge ile çaba ettiklerini belirterek, “Daha evvelki yıllarda o havza kısmı dediğimiz bölgelerde müdürlük olarak çekirge ile gayret faal bir biçimde yapıldığı için 2022 yılında az bir alanda bu çekirge popülasyonuna rastlanmıştı. Bu yıl yağışların âlâ gitmesi, bilhassa kışlakların durumundan ötürü çekirgelerde bir çoğalma görülmüş ve şu an bu bahiste bilhassa devlet yardımı ile birlikte uğraşımıza devam ediyoruz. Köy muhtarı, üreticiler ve çobanlarla işbirliği yaparak özelikle nift devrinde bu uğraş yapılmaktadır. Çekirgeler sürü halinde yaşayan böcekler olup ovada ekili alanlara önemli ziyanlar verebilir. İlkbahar periyodunda gerekli ilaçlamalar yapılmaktadır. Çekirgeler ile uğraş konusunda çiftçimizi ve özelde bahçe ekimi yapan köylüleri gerekli ilaçlamaların yapılması konusunda bilgilendiriyoruz. Vilayet müdürlüğü olarak çekirge popülasyonun yüksek olduğu yerlerde gerekli önlemler alınarak bilgilendirmeler yapılmıştır” biçiminde konuştu.

İlginizi Çekebilir
hedep-isim-degistirdi-HNydMurJ.jpg

Yazar Hakkında

Yorum Yap