1. Anasayfa
  2. Gündem

TOGG bir anda alev aldı! Şarj oluyordu kül oldu: İtfaiye ekipleri güçlükle söndürdü

Türkiye'nin ilk yerli ve milli elektrikli otomobili TOGG şarj esnasında bir anda alev aldı. Gaziantep'te yaşanan olayda ölen ya da yaralanan olmazken büyük panik yaşandı.

TOGG bir anda alev aldı! Şarj oluyordu kül oldu: İtfaiye ekipleri yangını güçlükle söndürdü
0

Türkiye’nin ilk yerli ve milli elektrikli otomobili TOGG şarj esnasında bir anda alev aldı. Gaziantep’te yaşanan olayda ölen ya da yaralanan olmazken büyük panik yaşandı.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de elektrikli otomobiller her geçen gün artıyor. Ancak elektrikli otomobillerin sık sık yandığına dair haberler de ajanslara düşüyor. Bu kez yangın haberi Türkiye’den geldi. Gaziantep’te TOGG t10x model bir elektrikli araç şarj esnasında alev aldı.

Togg’a ait Trugo şarj istasyonunda şarj olan otomobil bir anda alev topuna döndü. Alev alan otomobilin neden yandığı henüz bilinmiyor. Ancak, elektrikli otomobillerin bataryaları yüksek enerji yoğunluğuna sahip olduğu için özellikle hızlı şarj sırasında aşırı ısınma eğilimi gösteriyor. Termal yönetim sisteminde oluşabilecek bir arıza sonucu bu aşırı ısınma giderilemiyor ve termal kaçak meydana gelerek batarya alev alabiliyor.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir