1. Anasayfa
  2. Gündem

Aracıyla yavru köpeğe çarpıp kaçtı! Güvenlik kamerasına yakalandı

Aracıyla yavru köpeğe çarpıp kaçtı! Güvenlik kamerasına yakalandı
0

Olay geçtiğimiz cumartesi günü 75. Yıl Mahallesi’nde meydana geldi. Güvenlik kamerasına yansıyan imgede, annesiyle birlikte karşıdan karşıya geçmeye çalışan yavru köpeğe çarpan araç sürücüsünün, durmadan yoluna devam ettiği görüldü. Kazada iki bacağı birden kırılan yavru köpek, o esnada olayı gören bir hayvan sever tarafından iş yerinde müşahede altına alındı.

Daha sonra köpeğin yaralarının önemli olduğu anlaşılınca Eskişehir Hayvanları Muhafaza, Hayat Haklarını Savunma ve Yardımlaşma Derneği Lideri Nesrin Çiçek’e haber verildi. Hayvan severlerin eforları sayesinde özel bir kliniğe kaldırılan yavru köpeğin her iki bacağına da protez takıldı. Yavru köpeğe çarpıp kaçan sürücü hakkında şikayetçi olduklarını lisana getiren Çiçek, bir çok vatandaşın kaza yaptıktan sonra hayvanları terk ettiğini belirtti.

“BİZE DENK GELMEMİŞ OLSA BU HAYVAN MEVTE MAHKUM OLACAK”

Kazaya karışan bireylerin hayvanlara müdahale etmesi durumunda sigortalarının klinik masraflarını karşıladığından bahseden Nesrin Çiçek, insanların bunu bilmediği için hayvanlara çarptıktan sonra kaçtıklarını söyledi. Üç aylık yavru köpeğin tedavisine başlandığını anlatan Çiçek, “Olay bize Cumartesi günü saat 13.00 sularında intikal etti. Besleme noktamızda bir kışın doğan, yani 3 aylık civarında olan canlardan birine araç çarptığını bölgede besleme yapan arkadaşlarımızdan öğrendik. ‘Durumunu tam olarak bilemiyorum’ dediği için Odunpazarı Bakım Evi’ni aramalarını söyledim. Daha sonra hayvanın bacaklarının üstüne kalkamadığını anlayınca bakımevi aracılığı ile özel kliniğe nâkilini sağladık. Eskişehir’de iki tane bakımevi var ve maalesef ikisi de kaza geçiren hayvanlara müdahale edecek teçhizata sahip değiller. Bunun üzerine özel kliniğe aldırınca 3 aylık hayvanın iki bacağında da kırık olduğunu öğrendik. Dün her iki bacağına da protez takıldı ve yalnızca bunun maliyeti 12 bin lira. Şayet bize denk gelmemiş olsa bu hayvan vefata mahkum olacak. Oradaki arkadaşlarımızın da yapabileceği çok fazla bir şey yok. Şunu da belirtmek istiyorum 5199 Sayılı Kanun yalnızca mevzuatta olan bir kanun üzere görülüyor. Vatandaşlara kâfi bilgilendirme yapılmadığından ötürü hayvanlara çarpan bireyler kaçıyor. Köpeği çarpıp yoluna devam kişi hakkında şikâyetlerimizi yaptık Haydi polisi plaka kişi tespitinde bulunacak, meğer çarpan kişi müdahale etmiş olsa araç sigortası klinik maliyetini karşılıyor bunu birçok kişi bilmediği için bırakıp terk ediyor” sözlerini kullandı.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir