1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Lösemili Öykü Arin için donördü, başkasına can oldu

Lösemili Öykü Arin için donördü, başkasına can oldu
0

İzmir’de yaklaşık 5 yıl evvel Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) teşhisi koyulan Hikaye Arin Yazıcı, tedavisi için Antalya’ya getirildi. Anne Hareket Şen Yazıcı ve baba Çağdaş Yazıcı tarafından ‘Öykü Arin’e Umut Ol’ kampanyası başlatıldı. Yurt içinde ve dışında binlerce kişi, Hikaye’ye umut olabilmek için kök hücre bağışında bulundu. 11 Nisan 2019’da hastanede tedaviye alınan Hikaye Arin’e, annesi Aksiyon Şen Yazıcı’dan yarı uyumlu nakil yapıldı. Nakil olumsuz sonuçlanınca birebir yıl 26 Haziran’da babası Çağdaş Yazıcı’dan yarı uyumlu nakilde ilik ahengi yüzde 98,5 oranında başarılı oldu. Taburcu olmasının akabinde uzun müddet meskende kalarak, enfeksiyon kapmaması için ihtimam gösterilen Hikaye Arin, hasta olmamak için büyük uğraş verdi. 2020 yılı ağustos ayında İzmir’deki meskenine dönen Hikaye Arin, sık sık Antalya’ya gelip denetimlerine devam ediyor.

ÖYKÜ ARİN, KARDEŞİYLE TAM UYUMLU

Yarı uyumlu nakil nedeniyle vakit zaman kronik ilik savaşı veren Hikaye Arin, 2021 yılında ilkokula başladı. 2021 Kasım ayında kardeşi ‘Arkadaş Ekim’i kucağına alan Hikaye Arin, birinci defa ablalık hissini tattı. Arkadaş Ekim’in Hikaye Arin ile doku tipinin tam uyumlu olduğu tespit edildi.

HER HAFTA EŞLEŞME HABERİ ALINIYOR

2018 yılında başlatılan ‘Öykü Arin’e Umut Ol’ kampanyasının hala onlarca çocuğa umut olmaya devam ettiğini anlatan Hareket Şen Yazıcı, kampanyayla çabucak hemen her hafta hoş haberler aldıklarına dikkati çekti. 4,5 yıl evvel Çiğdem Öztürk’ün Hikaye Arin’e donör olmak için kök hücre bağışı yaptığını, geçen mart ayında öteki biriyle eşleşerek nakil yapıldığını anlatan Yazıcı, “Çiğdem Öztürk bir görüntü hazırladı ve bizlerle paylaştı. Onun anlattığı üzere nakil hiç korkulacak bir şey değil. Donör olduğunuz ve biriyle eşleştiğiniz vakit narkozsuz ameliyatsız birine hayat verebilirsiniz. O yüzden donör olun ve asla vazgeçmeyin. Çocuklara, yetişkinlere umut olun. Bir anneye, babaya, ağabeye umut olabilirsiniz. Zira kök hücre bağışı nitekim hayat kurtarıyor” dedi.

YARI UYUMLU NAKLİN ÜZERİNDEN 4 YIL GEÇTİ

Öykü Arin’in sıhhat durumu hakkında bilgi veren Aksiyon Şen Yazıcı, babasından yarı uyumlu nakil olmasının üzerinden tam 4 yıl geçtiğini hatırlattı. Yazıcı, “Tam uyumlu bir donör olmadığı için yarı uyumlu nakil olmuştu. Sürecimiz devam ediyor. Hikaye Arin 3’üncü sınıfa geçecek artık. Çok daha güçlü, çok daha sevinçli. Sevinci, gücü kuvveti yerinde. 5 yıl tamamlandığında çok daha içimiz rahatlamış olacak” diye konuştu.

‘DONÖR OLMAKTAN KORKMAYIN’

Öykü Arin’in annesine görüntü çekip gönderen Çiğdem Öztürk ise “2018 yılında kampanyayı duyar duymaz Kızılay’a donör olmak için başvurmuştum. 2023’ün mart ayında Sıhhat Bakanlığı’ndan aranarak eşleşmem gerçekleştiği haberini aldım. Birtakım tetkikler ve prosedürlerin akabinde acısız, narkozsuz, ameliyatsız bir formül olan aferez formülüyle aşıyla çoğaltılan kök hücrelerim alıcıya nakledildi. Lütfen donör olmaktan korkmayın. Bir cana can olun” dedi. Hikaye Arin için de özel görüntü çeken Çiğdem Öztürk, “Öykü’cüm senin sayende donör oldum. Bir cana can oldum. Hoş annenin ve senin koca yüreğinden öpüyorum. Ne kadar büyük bir destan yazdığını büyüyünce daha güzel anlayacaksın. Ömrün hoş olsun” dedi. (DHA)

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap