1. Anasayfa
  2. Gündem

İstanbul’da tedirgin eden görüntü! ‘Bu suyu içiyoruz’

İstanbul’da tedirgin eden görüntü! ‘Bu suyu içiyoruz’
0

Arnavutköy’deki Bolluca Mahallesi İsmet İnönü Caddesi’ndeki derenin rengi maviye döndü. Dereden akan sular evvel Alibeyköy Deresi’ne karışıyor. Alibeyköy Deresi ise İstanbul’a su sağlayan barajlardan biri olan Alibeyköy Barajı’na akıyor. Hem derenin rengi hem de makûs kokusundan yakınan mahalle sakinleri huzursuz.

Mahalle sakinlerinden Selahattin Güden  “Deremizin hali bu. Burada doğduk büyüdük. Evvelce bu sular çok berrak akıyordu. Artık bu fabrikadan atıklar var. Bu su Alibeyköy Barajı’na gidiyor. Burada da büyük dereye karışıyor. Yazıktır günahtır millet içiyor bu suyu. Yağmur yağdığı vakit rengi biraz değişiyor. Yoksa daima tıpkı. Balıklar var kurbağalar var yılanlar var. Hepsi ölüyor burada. Kaygılıyız. Bir şikayetimiz olmadı. Kokuyu duyuyorsunuz. Yanında duramıyorsunuz. Hem susuzluk çekiyoruz. Bu suyu da içiyoruz. İSKİ’den gelenler de yok.” diye konuştu. 

DRONE İLE HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ 

Derenin etrafında hayvanlar otluyor. Mahalle ortasından geçen derenin rengi teze nazaran, etraftaki dokuma fabrikalarının atık sularından kaynaklanıyor. Teze nazaran, fabrikalar akşamdan sabah saatlerine kadar atık sularını bu dereye bırakıyor. Atık sular yalnızca derenin rengini değiştirmekle kalmamış; etrafta de ağır bir koku yayılmış durumda. Metrelerce uzanan ve rengi maviye dönen dere havadan drone kamerasıyla da görüntülendi. Aylardır hem derenin mavi renginden hem de berbat kokusundan şikayetçi olan mahalle sakinleri ise, İSKİ’nin sorunu tahlile kavuşturmasını bekliyor. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir