1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Davutoğlu: Kutuplaştırıcı dil, ülke için en büyük tehdittir

Davutoğlu: Kutuplaştırıcı dil, ülke için en büyük tehdittir
0

Ahmet Davutoğlu, partisinin genel merkezinde, Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin 2’nci cins sonuçlarına ait açıklamada bulundu. Davutoğlu, “Her şeyden evvel dünyada örneği az görülen bir iştirak oranı ile sandığa giden halkımızın demokratik olgunluğu geleceğimizin en büyük teminatıdır. Bu siyasi iştirak şuuru epeyce her krize tahlil bulabilir, her çürümüş siyasete alternatif üretebilir, her karanlık tünelden yeni bir ufka yelken açma umudunu sürdürebiliriz. Bu şuur münasebetiyle sandığa giden her bir vatandaşımıza, sandık başında demokrasinin namusu olan oylara sahip çıkmak için efor gösteren her bir görevlimize ve müşahidimize teşekkür ediyorum. Milletimizin tecelli eden iradesi başımızın tacıdır. Seçim sonuçlarına nazaran tekrar Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyorum. Son derece eşitsiz koşullarda demokrasi gayreti veren Sayın Kılıçdaroğlu’na ve birlikte gayret ettiğimiz Millet İttifakı başkanlarına ve belediye liderlerine teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.

‘ÜLKENİN MESELELERİNE ODAKLANIN’

Dün gece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kısıklı ve Beştepe’de yaptığı konuşmaları önyargısız bir biçimde dinlediğini söyleyen Davutoğlu, “Seçilen Cumhurbaşkanının kullandığı bu kutuplaştırıcı lisan toplumsal barış ve ülke için en büyük tehdittir. Sayın Erdoğan’a bir sefer daha sesleniyorum; demokratik ülkelerde rastlanmayan usullerle de olsa seçimi kazandınız ve kaybetmekten çok korktuğunuz iktidarınızı korudunuz. Muhalefet de ulusal iradeye hürmetini ortaya koydu. Artık biraz olgunluk gösterin ve bu dışlayıcı aşağılayıcı lisanı terk edin. Millet bu kutuplaşmadan yorgun düştü, daha fazla yormayın. Madem seçimi kazandınız, ülkenin sıkıntılarına odaklanın” sözlerini kullandı.

‘TOPLUMSAL BARIŞ İKLİMİNE GEREKSİNİMİ VAR’

Ardından Millet İttifakı’na takviye veren vatandaşlara seslenen Davutoğlu, “Asla ümitsizliğe de muhtemel tahriklere de kapılmayınız. Seçim sonuçları bir iktidar değişimine yol açmamışsa da toplumun yarısı statükoya karşı değişim talebini açık bir halde ortaya koymuştur. Sayın Erdoğan’ın dün geceki üslubu sizi yanıltmasın. Cumhur İttifakı’na dayanak verenlerin iktidarın uygulamalarını ve otoriter yolsuzluk nizamına dayalı statükoyu benimsediği kanısına kapılmayınız. Onların bu tercihi, oluşturulan kaygı ikliminin yapıtıdır. Onlarla köprüleri atmayalım, yeni köprüler kuralım. Kutuplaşma tuzağını biz bozalım. 6’lı Masa ve sonucunda oluşan Millet İttifakı’nın siyasi tarihimiz içindeki kıymetine birinci günkü üzere inanıyorum. Biz yalnızca 6 başkan olarak bir ortaya gelmedik; birbirini tanıma bahtı olmayan kitleleri de ortak bir demokratik toplum amacında buluşturduk. Bu süreçte yeni dostluk köprüleri kuruldu, yeni bir iklim oluştu. Ülkemizin bu dostluk köprülerine ve bu toplumsal barış iklimine gereksinimi var” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap