1. Ana Sayfa
  2. Gündem

‘Ay Lav Yu’ filmi gerçek oldu! ‘Babamın soyadını almadan eşimin soyadını aldım’

‘Ay Lav Yu’ filmi gerçek oldu! ‘Babamın soyadını almadan eşimin soyadını aldım’
0

Gaziantep’te yaşayan Mehmet Körükçügil, Vilayet Nüfus Müdürlüğünün yanmasından ötürü kimlik çıkaramaması nedeniyle sıkıntı bir hayat sürüyor. Hasta olan, kalp krizi geçirdikten sonra, baypass ameliyatı olan yaşlı adam, kimliği olmadığı için ne tedavi olabiliyor ne de resmi bir süreç yaptırabiliyor. Yaşlı adamın bu durumu ise “Biz varız ancak galiba da yokuz” repliğiyle bilinen ‘Ay Lav Yu’ sinemasını akıllara getiriyor.

Nüfus müdürlüğünün yanması sonucu kimliğini kaybeden ve bir daha çıkartamayan Mehmet Körükçü, yaşadığı tüm dertli süreci İhlas Haber Ajansı’na anlattı.

“BU VAKTE KADAR HİÇ OY KULLANAMADIM”

Yaşadığı şanssız olay sonrası hayatına kimliksiz devam eden ve 74 yaşına kadar hiçbir sıhhat sorunu, isimli yahut idari bir süreç yaşamadığını belirten Körükçügil, kimliksiz hayatında hiç oy kullanamadığını belirtti. Mehmet Körükçügil, “1949 doğumluyum ve evvelce kimliğim vardı, nüfus müdürlüğü yanınca çıkartamadım. Erken evlendim, bugün çıkarırım yarın çıkarırım derken o denli kaldı. Keşke bunları yapmasaydım. Çocuklarımı bırakıp keşke askere gitseydim. Çocuklar küçüktü erken evlenmiştim kimsem yoktu annem babam yoktu kendi başıma büyüdüm. Kardeşlerimin hepsi kimliklerini çıkarttı ve askere gitti. Ben çocuklar büyüsün diye aylarca, yıllarca erteledim. Nüfus müdürlüğü yandığında 11 yaşındaydım. Bu müddet zarfında hiç hasta olmadım, başım bile ağrımamıştı. 74 yaşında hasta oldum. Bu vakte kadar hiç oy kullanamadım. Hiçbir vakit ahlaksızlık yapmadım, polislerle karşılaşmadım, karakola düşmedim. Herkes beni tanır hiçbir vakit sorun yaşamadım lakin bir kimlik harap etti beni. Bu durumlar başıma geleceğine 10 sene askerlik yapsaydım daha yeterliydi. Hastaneye gittiğimde bakmıyorlar. TC kimlik numaram olmadığı için geri çeviriyorlar. Çocuklarım da çok mağdur anca senet imzalatılırsa alıyorlar. Yetkililer hastaneye gidebilmem için bana kimlik çıkarsınlar. Kimliğim olursa çok rahat bir formda yaşarım kimliğim olmadığı için yaşayamıyorum. Herkesi rahatsız ediyorum. Bütün ailem benim yüzümden rahatsız oluyor. Devletimiz, yetkililerimiz, bakanlarımız kimliğimi çıkarmama yardım ederse çok teşekkür ederim problemimi çözmüş olurlar yoksa ben yaşayamam e-en fazla 3-5 gün yaşarım öbür dayanamam lakin süreksiz de olsa kimliğimi çıkartın, doktora gidebilmek sıhhat açısından külfet çekmemem için yardımcı olun öteki bir şey istemiyorum” sözlerini kullandı.

“BABAMIN SOYADINI ALMADAN EŞİMİN SOYADINI ALDIM”

Babası Körükçügil’in kimliği olmadığı için ailecek çok külfet yaşadıklarını ve çocuk yaştayken eğitim hayatında meselelerle karşılaştıklarını söyleyen Belkıs Güder, babasının soyadını alamadan eşinin soyadını aldığını söz ederek devlet yetkililerinden babasına kimlik verilmesi için yardım istedi, “Babamın kimliği olmadığı için annemizin üzerine kayıtlıyız. Biz devletimizden babamın kimliğinin çıkması için, sıhhat meseleleri için yardımcı olmanızı istiyoruz. Biz hastaneye her gittiğimizde zorluklarla karşılaşmak istemiyoruz. Tek talebimiz hastane sürecinde sorun yaşamamak. Kimliğimiz çıksın, süreksiz bir kimlik çıkartsınlar. Ben babamın soyadını alamadım, annemin soyadını aldım. Çocuk yaştayken de kimliğimiz olmadığı için okula gidemedik. Okula gittiğimizde de amcamın kızının kimliğiyle gittik ve okuyamadığımız için ben şu an açık öğretimle bu eksiğimi gidermeye çalışıyorum. Ben babamın soyadını almadan eşimin soyadını aldım. Yalnızca sizden rica ediyorum tekrar babamın soy ismini istiyorum” tabirlerine yer verdi.

“ANAYASAL HAKKI OLAN SIHHAT HİZMETİNDEN YARARLANMASI GEREKTİĞİ KANAATİNDEYİZ”

Hukuki sürecin devam ettiğini ve bu vakit zarfında yaşadığı badirelerin giderilmesi için Körükçügil ismine kimlik çıkarılmasını istediklerini belirtti. Bu süreç içerisinde anayasal hakkı olan sıhhat hizmetinden yararlanması gerektiğini belirten Avukat Kılıçaslan Subaşı, müvekkilini ameliyat ettirmek için dava açtıklarını belirtti, “Dosya birinci bize geldiğinde gizli nüfus ismine biz başvurusunu yaptık. İdari tahkikat devam etmekte. İdari tahkikat devam ederken de müvekkilim ne yazık ki yaşından kaynaklı süreklilik arz eden bir halde sıhhat hizmeti görmek zorunda. Müvekkilim her hastaneye gidişinde meseleler yaşamakta. Evet, doğrudur idari sürecin isimli sürecin yoluna nazaran devam etmesi gerekir. En azından biz bu süreçte müvekkilimizin anayasal hakkı olan sıhhat hizmetinden yararlanması gerektiği kanaatindeyiz. Her gittiği hastanede, her sıhhat hizmetinde uzun bir mühlet sorun yaşamakta. Veznenin önünde saatlerce bekletiyorlar, şuan oturuyor lakin zahmetle oturuyor olağanda oturamıyor kendisi ve inanın bu evrak bize birinci intikal ettiğinde kendisinin ameliyat olması gerekiyordu biz idari başvuruyu yapalım dedik, hastane heyeti bunu kabul etmedi ve biz mecburî olarak müvekkilim ameliyat olsun diye metoduna uygun olmadan dava açmak zorunda kaldık. Düşünün ki ameliyat olacak durumda dahi bu kadar bekletiliyorsa müvekkilim olağan bir sıhhat hizmetinde ne kadar bekleyecek. Müvekkilimin temel sorunu sıhhat hizmetinden yararlanamaması” halinde konuştu.

Kardeşinin kimliği olduğunu ve soy bağı tespiti için gerekli davanın açıldığını söyleyerek idari tahkikatın devam ettiğini aktaran Avukat Subaşı, “Müvekkilimiz gizli nüfus olarak geçtiği için nüfusta kaydı yok. Farklı bir kütüğü var ve başka bir kütüğe kaydediliyor lakin bununda vatandaşlıktan kaynaklı her hangi bir hakkı şimdi bulunmamakta. Nüfus tarafından yapılan idari tahkikat devam ediyor. Kardeşi nüfusa kayıtlı, kardeşiyle olan nüfusunu yani en azından soy bağının tespiti hedefiyle tespit davamızı açtık. Sonuçlanırsa en azından elimizde bir rapor olacak lakin şu safhada yalnızca yönetimin tahkikatı bitirmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Yazar Hakkında

Yorum Yap