1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Karadeniz’de sel felaketi! Bakan Yerlikaya bölgede son durumu açıkladı

Karadeniz’de sel felaketi! Bakan Yerlikaya bölgede son durumu açıkladı
0

Ülkenin büyük kısmında tesirli olan yağışlı hava Karadeniz’deki vilayetlerde de hayatı olumsuz etkiledi. Samsun’da 1 kişi hayatını kaybetti, Amasya’da sele kapılan 2 bireyden birinin cansız vücuduna ulaşıldı. İçişleri Bakanı Yerlikaya, Samsun’da son durumu açıkladı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya Samsun’da yaptığı açıklamada, “Bugün 5 ilçemizde eğitime orta verildi. Bugün bilhassa de Samsun’a geldim. Bu saat prestijiyle teyit aldık. Yeniden ağır yağışla ilgili turuncu ikaz verildi. Sinop ile ilgili Ayancık ilçesi Ayancık yolu üzerinde dere taşması meydana gelmiştir. Ayancık ilçesi Kestanelik köyünde mahsur kalan 8 vatandaşımız inançlı noktaya alınmıştır. Sinop merkezi ile karayolu ulaşımı açık durumdadır. Kastamonu 1,5 günden beri ağır yağışlar tesirli olmuştur. 3 vatandaşımızın içinde bulunduğu araç sele kapılmıştır. O araçtan bir vatandaşımız kurtarılmış bir vatandaşımızın cansız vücuduna ulaşılmıştır. Bir vatandaşımızın da arama çalışmaları devam etmektedir. AFAD Liderimiz orada. Devlet olarak biz AFAD uyumunda Samsun’da valimiz, milletvekilimiz, bütün bölge müdürlüklerimiz yaraları sarmakla ilgili bütün çalışmalar devam ediyor. AFAD ve Meteoroloji’den yapılan ihtarlara dikkat edin. Bu gece Samsun’da dikkat yarın turuncu ihtar Ordu’ya gerçek gidecek. Perşembe’den itibaren ağır yağışlar Karadeniz’den çıkacak.” dedi.

“UYARILARI TAKİP EDELİM”

Twitter hesabından paylaşım yapan Bakan Yerlikaya, “Yoğun yağış ve selden etkilenen Samsun vilayetimizdeki Gülsan Küçük Sanayi Sitesi bölgesinde incelemelerde bulundum. Samsun’un yanı sıra Sinop, Kastamonu ve Amasya’da yaşanan sel ve su baskınları nedeniyle maalesef iki vatandaşımız hayatını kaybetti. Bir vatandaşımız sele kapıldı. Arama ve kurtarma çalışmaları devam ediyor. Meteoroloji Bölge Müdürlüğümüz ve Afad Başkanlığımızın ikazlarını takip edelim. Lütfen, dikkatli ve önlemli olalım. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Rabbim vatanımızı ve milletimizi her türlü afetten korusun.” tabirlerini kullandı.

1/11

2/11

3/11

4/11

5/11

6/11

7/11

8/11

9/11

10/11

11/11

METEOROLOJİ’NİN SON DEĞERLENDİRMESİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran: Ülke genelinin modüllü ve çok bulutlu, Orta ve Doğu Akdeniz’in iç bölümleri, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Ankara, Antalya, Mersin, Isparta, Denizli, Kastamonu, Diyarbakır ve Adıyaman’ın kuzey kısımlarının mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların; Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları ile bu akşam saatlerinde Aksaray, Kayseri, Karaman, Nevşehir, Niğde, Antalya’nın kuzeydoğusu ve Mersin’in iç bölümlerinde yer yer kuvvetli, Samsun etraflarında yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

UYARILAR

Yağışların; Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları ile bu akşam saatlerinde Aksaray, Kayseri, Karaman, Nevşehir, Niğde, Antalya’nın kuzeydoğusu ve Mersin’in iç kısımlarında yer yer kuvvetli, Samsun etraflarında yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması beklendiğinden ani sel, lokal su baskını, yıldırım, mahallî dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgâr üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir. Öte yandan Meteoroloji Samsun’a turuncu Ordu’ya ise sarı kodlu sağanak yağış uyarısı verdi.

BÖLGELERDE HAVA NASIL OLACAK?

MARMARA
Parçalı, doğusunun yer yer çok bulutlu geçeceği varsayım ediliyor.

EDİRNE 14°C, 28°C
Parçalı bulutlu

İSTANBUL 17°C, 25°C
Parçalı bulutlu

KIRKLARELİ 14°C, 25°C
Parçalı bulutlu

SAKARYA 16°C, 25°C
Parçalı ve çok bulutlu

EGE
Parçalı, iç kesitlerinin yer yer çok bulutlu, bu akşam saatlerinde Denizli etraflarının lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

A.KARAHİSAR 12°C, 22°C
Parçalı ve çok bulutlu

DENİZLİ 17°C, 30°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

İZMİR 19°C, 29°C
Parçalı bulutlu

MUĞLA 15°C, 28°C
Parçalı bulutlu

AKDENİZ
Parçalı yer yer çok bulutlu, Orta ve Doğu Akdeniz’in iç kısımları ile bu akşam saatlerinde Isparta, Antalya ve Mersin etraflarının mahallî olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların bu akşam saatlerinde Antalya’nın kuzeydoğusu ve Mersin’in iç kesitlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

ADANA 18°C, 30°C
Parçalı ve çok bulutlu, kuzey etrafları lokal olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ANTALYA 20°C, 29°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kuzeydoğusu kuvvetli olmak üzere lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

HATAY 17°C, 29°C
Parçalı ve çok bulutlu

K.MARAŞ 17°C, 33°C
Parçalı ve çok bulutlu, kuzey etrafları lokal olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

İÇ ANADOLU
Parçalı ve çok bulutlu, güney ve doğusu ile bu akşam birinci saatlerde Ankara etraflarının mahallî olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların bu akşam saatlerinde Aksaray, Kayseri, Karaman, Niğde ve Nevşehir etraflarında yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

ANKARA 12°C, 24°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde lokal olmak üzere sağanak yağışlı

ESKİŞEHİR 12°C, 25°C
Parçalı ve çok bulutlu

KONYA 15°C, 23°C
Parçalı ve çok bulutlu, lokal olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

YOZGAT 11°C, 22°C
Parçalı ve çok bulutlu, lokal olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

BATI KARADENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, Sinop ve Kastamonu etraflarının mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

BOLU 11°C, 23°C
Parçalı ve çok bulutlu

DÜZCE 15°C, 25°C
Parçalı ve çok bulutlu

KASTAMONU 13°C, 24°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ZONGULDAK 14°C, 21°C
Parçalı ve çok bulutlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin mahallî olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların; Orta Karadeniz ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli, Samsun etraflarında yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

AMASYA 16°C, 25°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların bu akşam saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

SAMSUN 17°C, 23°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların vilayet genelinde çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

TOKAT 14°C, 23°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların bu akşam saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

TRABZON 18°C, 22°C
Parçalı ve çok bulutlu, mahallî olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların yarın (Salı) öğlen saatlerinden sonra iç kesitlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU
Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin kuzey ve batı kısımlarının mahallî olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

ERZURUM 7°C, 18°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kuzey etrafları, yarın (Salı) öğlen saatlerinden sonra vilayet geneli mahallî olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

IĞDIR 16°C, 30°C
Parçalı ve çok bulutlu

KARS 7°C, 23°C
Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Salı) öğlen saatlerinden sonra lokal olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

MALATYA 14°C, 29°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde batı etrafları, yarın (Salı) öğlen saatlerinden sonra vilayet geneli mahallî olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Parçalı yer yer çok bulutlu, öğlen saatlerinden sonra Diyarbakır etrafları ile Adıyaman’ın kuzeyinin lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

DİYARBAKIR 13°C, 32°C
Parçalı yer yer çok bulutlu, öğlen saatlerinden sonra lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

GAZİANTEP 15°C, 31°C
Parçalı bulutlu

SİİRT 16°C, 32°C
Parçalı bulutlu

ŞANLIURFA 21°C, 34°C
Parçalı bulutlu

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap