1. Ana Sayfa
  2. Gündem

‘Zerin intihar etti’ ifadesi böyle çürütüldü! Bilimsel mütalaa detayı

‘Zerin intihar etti’ ifadesi böyle çürütüldü! Bilimsel mütalaa detayı
0

Emek Mahallesi’nde sevgilisi Yılmaz Sazak ile oturan, 12 yaşında kız çocuğu annesi Zerin Kılınç (36), geçen yıl 20 Haziran’da, saat 21.30 sıralarında, binanın 2’nci katındaki dairenin penceresinden düştü.

Sağlık gruplarının Eskişehir Kent Hastanesi’ne kaldırdığı Kılınç, kurtarılamadı. Birinci otopsi incelemesinde; Kılınç’ın yüksekten düşmeye bağlı olarak hayatını kaybettiği belirlendi. Soruşturmada konuttaki incelemede, yerde ve kapıda kan lekeleri, cam kırıkları, kırılmış kül tablası olduğu tespit edildi.

İfadesi alınıp, özgür bırakılan Yılmaz Sazak, olaydan 7 ay sonra yine gözaltına alındı. Sazak, bu kere ‘Kasten öldürme’ suçlamasıyla tutuklandı.

‘AÇIKLAMAK MÜMKÜN OLMAMIŞTIR’

Eskişehir 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde süren davada, Zerin Kılınç’ın aile avukatı Ahmet Seyhan, yüksekten düşerek ölen Şule Çet davasında da rapor hazırlayan Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İsimli Tıp Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağlar Özdemir’den ‘Bilimsel mütalaa’ istedi.

Prof. Dr. Çağlar Özdemir’in 15 Haziran’da tamamladığı ve içerisinde olayın canlandırmasına ait görsellerin de yer aldığı 68 sayfalık rapor mahkemeye sunuldu. Zerin Kılınç’ın kuşkulu görülen mevti üzerine olaydan 7 ay sonra tutuklanan sanık Yılmaz Sazak’ın tabirinde, “Sağ ayağını evvelce pencereye atmış, sol ayağını da pencereye yanlışsız çekiyordu” kelamları hatırlatıldı.

Raporda, “Zerin Kılınç’ın düşme hareketini ve otopsi sırasında saptanan yaralanmaların Yılmaz Sazak’ın anlatımındaki düşme konumu ve hareketi ile açıklamak mümkün olmamıştır. Hareketinin rotasyonel devamlılığı dikkate alındığında, ayakların üst, başın alt planda olduğu değerlendirilmiştir. Başın iş yeri tabelasına çarpabilmesi için baş aşağı halde beden eklem hareket sonlarını aşan zorlama bir konumla atlaması gerekir. Bu halde düşme ile beden durumu ve rotasyonu hareketini açıklamak mümkün bulunmamaktadır” denildi.

Eskişehir 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşması 10 Temmuz’a ertelenmişti.

Yazar Hakkında

Yorum Yap