1. Anasayfa
  2. Gündem

Yanarak küle dönen tarihi binalar milyoner alıcılarını bekliyor

Yanarak küle dönen tarihi binalar milyoner alıcılarını bekliyor
0

Antalya’nın tarihi Kaleiçi bölgesinde yer alan metruk binalar adeta evsiz vatandaşların ömür alanı oldu. Üzerinde yıllardır ‘satılık’ ilanı bulunan ve bir türlü alıcı bulamayan binalarda vakit zaman yaşanan yangınlar bir yandan mahalledeki öteki konutlara ziyan verirken, öteki taraftan yanan binayı kullanılamaz hale getiriyor. Bölgede son 1 yılda çıkan yangınlarda Tuzcular Mahallesi’nde bir hamam ve bir bina ve Selçuk Mahallesi’nde bir bina yanarak kullanılamaz hale geldi. Her iki yangında binaların ahşap olmasından ötürü itfaiye takımlarının uzun uğraşları sonucu yangınlar denetim altına alındı. Başka taraftan bölgede yanan her iki binanın ‘satılık’ ilanının ise devam ettiği görüldü. Kullanılamaz hale gelen yapılar maddi kıymetini kaybetmeyerek 300 bin dolardan başlayığ 1,5 milyon dolara kadar alıcı bekliyor.

“EVSİZ VATANDAŞLAR ISINMAK İÇİN ATEŞ YAKINCA TARİHİ KONUTLAR YANARAK KÜLE DÖNÜYOR”

Keleiçi bölgesinin 4 farklı mahalleden oluştuğunu belirten Tuzcular Mahalle Muhtar Uğur Çetin, “595 kişi ikamet ediyor. Bölgemizde altyapısı oluşturularak onarım yapılacak çok sayıda konut var. Boş binalarda evsiz vatandaşlar kalıyor. Evsiz vatandaşlar ısınmak için ateş yakınca tarihi konutlar yanarak küle dönüyor. Bunlarsa sahip çıkabilir. Herkes kendisi onarım yaptığı için yapacak gücü olmayan da var. Aslında buranın onarımı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılmalıdır. Buna nazaran bir düzenleme yapılması gerekir” dedi.

“BU BİNALAR 300 BİN DOLARDAN BAŞLAYARAK 1,5 MİLYON DOLARA KADAR ALICI BULUYOR”

Antalya’ya gelen turistlerin gözünü Kaleiçi’nde açtığını belirten Çetin, “Turist her şeyi burada görüyor, burada liman da var. Turist Kaleiçi’ne ne kadar çok gelirse o kadar güzel olur. Çok sayıda boş konut var, aslında tedbirler alınıyor ancak bir halde evsiz bireyler bu binalara giriyor. Ben mahallemde boş olan meskenlerin denetimlerini yapıyorum. Bu binalar 300 bin dolardan başlayarak 1,5 milyon dolara kadar alıcı buluyor. Onarım yapılarak satılsa daha bir hoş olacak. En azından yapı ortaya çıkacak. Olağan pahasının üzerinde sayılar konuşuluyor. Binaların yanında pahasını kaybetmemesinin sebebi birden fazla 150 yıllık tarihi bina olduğu için. 200 yıllık meskenler de var. Burada binaların bedel kaybetme imkanı olmaz. Beşerler yanan yerlere gelip bakıyorlar, buraya ne kadar para harcayacaklarını düşünüyorlar, aldıkları fiyatın üzerine bir o kadar da masraf ediyorlar” kelamlarına yer verdi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir