1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Türkiye, Finlandiya, İsveç ve NATO arasındaki kritik toplantı 14 Haziran’da

Türkiye, Finlandiya, İsveç ve NATO arasındaki kritik toplantı 14 Haziran’da
0

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran; Türkiye, Finlandiya, İsveç ve NATO heyetlerinin yer alacağı, üçlü mutabakat uyarınca tesis edilen Daimi Ortak Mekanizma’nın dördüncü toplantısı, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç’ın mesken sahipliğinde 14 Haziran 2023 Çarşamba günü saat 09.00’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilecek.

Toplantıya NATO heyeti lideri olarak NATO Genel Sekreter Kabine Şefi Stian Jenssen, İsveç heyeti lideri olarak İsveç Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Büyükelçi Jan Knutsson ve Finlandiya heyet lideri olarak da Finlandiya Dışişleri Bakanlığı Daimi Devlet Sekreteri Jukka Salovaara katılacak.

Dünyanın gözü İsveç kararında! İşte kritik tarih

Aydın Hasan – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç’in NATO’ya üyeliği konusunda açıklayacağı kararı yalnız NATO üyeleri değil tüm dünya merakla bekliyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Erdoğan ile Dolmabahçe’deki görüşmesinin akabinde bugün de ABD Lider Joe Biden ile görüşecek. Stoltenberg’in ABD ziyareti, İsveç’in NATO üyeliği nedeniyle Türkiye merkezli diplomasiyi bir kere daha dünya gündeminde öne çıkardı. Erdoğan’ın, 28 Mayıs’ta tekrar seçilmesinin akabinde 3 Haziran’da misyona başlama merasimi, dünya çapında ilgi görümüştü. Yeni kabinesini kuran Erdoğan, yurt dışı seyahatlerine Türk devlet geleneğine uygun bir biçimde KKTC ve Azerbaycan ile başlayacak. Erdoğan, bugün KKTC’ye, 13 Haziran’da ise Azerbaycan’a ziyarette bulunacak.

VİLNİUS ZİRVESİ

NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Toplantısı, 11-12 Temmuz 2023’te Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta yapılacak. Doruğa, Finlandiya’nın iştiraki ile sayıları 31’e çıkan NATO üyesi ülkelerin önderleri katılacak. Tepede, Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Erdoğan temsil edecek. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nden ayrılan Litvanya’yı Rus askerleri, 1993 yılında terk etmişti. Litvanya, 2004 yılında NATO’ya üye oldu. ABD Lideri Biden, Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta yapılacak tepe öncesinde İsveç’in NATO üyeliğine ait iştirak sürecinin tamamlanmasını istiyor. Böylelikle dorukta, İsveç’in üyeliğinin başlaması planlanıyor. Lakin İsveç’in NATO’ya üye olabilmesi için Türkiye ile Macaristan’ın onayı gerekiyor.

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap