1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Stoltenberg’den İsveç için rica

Stoltenberg’den İsveç için rica
0

GÖKÇE KARAKÖSE, ÖMER HASAR İstanbul DHA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’i kabul etti. Stoltenberg görüşmenin akabinde yaptığı açıklamada “NATO’ya üyelik İsveç’i daha güçlü yapacaktır, birebir vakitte NATO’yu ve Türkiye’yi de daha güçlü yapacaktır” dedi.

Dolmabahçe Ofisi’nde gerçekleşen kabulde Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ulusal Savunma Bakanı Yaşar Güler ve ismi MİT Başkanlığı için geçen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulundu.

‘Saygılarımı sundum’

Yaklaşık bir saat süren kabulden sonra açıklama yapan Stoltenberg, Türkiye’nin son derece kıymetli ve kıymetli bir NATO müttefiki olduğunu ve ittifaka kritik katkılar sağladığını belirtti. Stoltenberg şöyle devam etti: “Bu katkılar son olarak Kosova’daki barışı müdafaa misyonuna sağlanan birlikleri de kapsamaktadır. Bu katkılar hali hazırda tansiyonların yükseldiği durumda son derece kıymet arz etmektedir. Türkiye’ye Kuzey Kosova’ya katkıda bulunduğu ve birlikler gönderdiği için teşekkür ediyorum… Türkiye tıpkı vakitte Ukrayna’ya da güçlü dayanak vermektedir. Bunun tıpkı vakitte Karadeniz’deki tahıl teşebbüsündeki liderliğini de kapsamaktadır. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la olan görüşmemde kendisini yine seçilmesinden ötürü tebrik ettim. Yüksek iştirakten ötürü Türk milletine de takdir ve hürmetlerimi sundum.”

‘Meşru endişeler’

Görüşmede NATO’nun önümüzdeki ay yapılacak doruğunda gündeme alınacak bahisler üzerinde görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Stoltenberg, “NATO’nun Ukrayna’ya güçlü dayanağına, caydırıcılık ve savunmamızı daha da güçlendirmek için atılması gereken adımları, Kosova’daki varlığımızın değerini ve tabi ki de terörizmin tüm hal ve tezahürleriyle olan uğraşımızı ele aldık. Tıpkı vakitte İsveç’in NATO üyeliğine yönelik sürecini de ele aldık. Türkiye’nin legal güvenlik kaygıları vardır. Hiçbir müttefik daha fazla terörist taarruza maruz kalmamıştır. İsveç, kayda bedel ve somut adımlar atmıştır. Türkiye’nin tasalarını karşılamak istemektedir. Ki bunlar İsveç anayasasının değiştirilmesini, silah ambargosunun sonlandırılmasını, PKK dahil terörizmle uğraşta iş birliğini artırılmasını kapsamaktadır. Geçtiğimiz birkaç gün içerisinde terörizmle gayret yasasında kıymetli değişiklikler yürürlüğe girmiştir. Hasebiyle İsveç, taahhütlerini tamamlamıştır” diye konuştu.

‘Daha güçlü NATO’

Toplanma ve söz özgürlüğünün demokratik toplumların temel pahaları ortasında olduğunu vurgulayan Stoltenberg, İsveç’te Türkiye ve İslam aleyhine şovları hatırlatarak, “Bu şovları organize edenler İsveç’in NATO’ya katılmasına pürüz olmaya çalışmaktadır. Tıpkı vakitte İsveç’in Türkiye’yle yaptığı terörizmle gayret iş birliğini de baltalamak istemektedirler. Tıpkı vakitte NATO’yu zayıflatmaktadırlar. Onlara başarmaları için müsaade vermemeliyiz. Türkiye, Finlandiya ve İsveç, geçtiğimiz sene yapılan NATO Madrid Zirvesi’nde Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğinin yolunu açan üçlü bir mutabakat imzalamışlardır. Bu muahede uyarınca kurulan daimî müşterek sistemin bilhassa terörizmle uğraşta değerli bir rolü vardır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bugün yaptığımız görüşmede daimî müşterek sistemin müteakip toplantısının 12 Haziran haftasında tekrardan toplanması üzerine mutabık kaldık. NATO’ya üyelik İsveç’i daha güçlü yapacaktır, tıpkı vakitte NATO’yu ve Türkiye’yi de daha güçlü yapacaktır. Hasebiyle İsveç’in NATO’ya üyelik iştirak sürecinin bir an evvel tamamlanmasını görmeyi istek ediyorum” sözlerini kullandı. 12 Haziran’da gerçekleştirillecek toplantıya İsveç’in NATO üyesi olarak katılıp katılmayacağı sorusuna Stoltenberg, “Bence bunun çoktan vakti geldi. Finlandiya bildiğiniz üzere ittifaka üye oldu. İsveç ise NATO’ya çok daha yaklaştı” dedi.

 

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap