1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Son dakika… Ankara’da böcek ilacından ölümde kahreden detaylar! Sebebi belli oldu

Son dakika… Ankara’da böcek ilacından ölümde kahreden detaylar! Sebebi belli oldu
0

Olay, saat 07.30 sıralarında Sancaktepe Mahallesi 1637’inci Sokak üzerinde meydana geldi. Teze nazaran sokak üzerindeki 4 katlı binada oturan bir aile, dairede ilaçlama yaptırdı.

Tarım ilacı kullanımı nedeniyle tüm daireler ilaçlamadan etkilendi. İhbar üzerine bölgeye AFAD Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) uzmanları ile itfaiye ve sıhhat grupları sevk edildi. Birinci belirlemelere nazaran, binada bulunan 10 yaşındaki Elif Sude S. ile birlikte 2 kişi hayatını kaybederken, 5 kişi de hastaneye kaldırıldı.

Ekipler, yaptıkları birinci inceleme sonucunda bina içerisinde tarım ilacı kullanıldığını ve tüm dairelerin etkilendiğini tespit etti. Olayda biri 10 yaşındaki Elif Sude Sabancılar ve annesi Türkan Sabancılar ömrünü yitirirken, 12 kişi ise ambulansla kaldırıldığı hastanede tedavi altına alındı.

SICAKTA GENLEŞİP BUHARLAŞTI, ÖTEKİ DAİRELERE SIÇRADI

Ayrıca yabancı asıllı bir ailenin dairelerini ilaçlatıp üç gün boyunca içeri girmedi. Kelam konusu ilaç, sıcakta genleşip buharlaşarak öbür dairelere sıçradı.

Zehirlenme olayının yaşandığı apartmanda yönetici olan Songül Alkan, apartmanda geçtiğimiz günden bu yana koku olduğunu belirterek, “Çatı katını açtım, bahçeleri dolandım anlamadım. Tarım ilacı sıkmış komşular, bana söylemeden kendileri ilaçlatmış lakin dünden beri vardı bu koku. Birebir binada oturuyoruz yöneticiyim ben. Bizde rastgele bir eza yok lakin bina eksiksiz zehirlendi. Kapıyı kapatmış gitmiş, komşularımı hiç görmedim. Dünden beri kapısını çalıyorum lakin açmadı kapıyı. Lakin kapısını kağıt bant ile bantlamış. Gaz kaçağı için gelen adam oraya tuttu gaz oradan geliyordu. Polis gelip kapıyı açtı” diye konuştu.

Alkan, ayrıyeten bugün vefat eden 10 yaşındaki Elif Sude Sabancılar’ın dün gece rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığını bildirdi.

“ÇOK YAZIK OLDU, 10 YAŞINDA KIZ BUGÜN KARNE ALACAKTI”

Vefat eden ailenin üst kat komşusu Aysel Uzun ise, “Evi ilaçlamışlar, binaya haber vermeden gitmişler. Sonra koku binaya yayıldı. Herkes zehirlendi. Karşısındakiler zehirlendi ikisi vefat etmiş. Bir de üstteki komşunun çocuğu zehirlendi. O da hastanede ağır bakıma almışlar. Biz de rahatsız olduk ben de başımı tutamadım. Biz bu kokudan kaynaklandığını bilemedik. Sabah olunca ‘kokudan zehirlenildi’ dediler. Herkes çıktı. Fakat çok yazık oldu. 10 yaşında kız bugün karne alacaktı. Bugün kızımın meskeninde kalacağım, binaya girişler kapalı. 4 gün kapalı dediler o yüzden girmeyeceğiz” dedi.

“EVE GİREMİYORUZ”

Olayın meydana geldiği apartmanın bitişiğindeki apartmanda ikamet eden Sultan Yağmur, olayı itfaiye olay yerine geldiğinde öğrendiğini tabir ederek, “Polis anonsu ile dışarı çıktık. Hala içeri giremiyoruz. Yan binada oturuyoruz biz. Konutlarımızda de koku var. İlaçlama sonucu komşularımızın vefat ettiğini söyleniyor. Somalililer meskeni ilaçlatmış, yan komşular da vefat etmiş ilaçtan ötürü diye bilgiye sahibiz. Meskene giremiyoruz. Bizde bir külfet yok ancak konutta koku var, çok bir geniz yanmasıyla sokakta bekliyoruz” diye konuştu.

“3 GÜNDÜR SARIMSAK KOKUSUNA MİSAL BİR KOKU VARDI”

Apartman sakini Berkan Kızıl ise şunları söyledi: “Sabahın erken saatlerinde ambulans geldi esasen binada 3 gündür sarımsak kokusuna benzeri bir koku vardı. Rahatsız ediciydi. Dairelerin içine de sinmişti. Erken saatlerde ambulans geldi. Vefat eden kızı götürmüşler. 4 kişi ayrıyeten götürülmüş. Sonrasında saat 09.30 civarı polis grupları falan geldi. Birden sirenler falan sokakta çok sayıda polis grubu oluştu. AFAD’tan takımlar geldi, itfaiye takımları geldi. Binayı çok birdenbire tahliye ettiler. O saatten beri dışarıdayız bekliyoruz. Nerede kalacağımızı bilmiyoruz. Birdenbire tahliye edildi bina. Onun için hiçbir şey düşünemedik. Söylenene nazaran girişteki Somalililer ilaçlama yapmış. Binanın içerinde bir koku vardı biz de kimden geldiğini bilmiyorduk. Kokudan ötürü herkes rahatsızdı aslında bu türlü bir olay yaşandı aslında.”

VALİ ŞAHİN’DEN AÇIKLAMA

Ankara Valisi Vasip Şahin de, olayla ilgili açıklama yaptı. Şahin, olayın birinci belirlemelere nazaran böcek ilaçlamasından kaynaklandığını belirterek, “Maalesef 2 vatandaşımız öldü, 1’i ağır 5 vatandaşımız da şu anda tedavi altında. İnşallah onlar sağ salim ortamıza dönerler ancak şunu söz edeyim; şu anda orada bütün gruplarımız çalışıyorlar. Savcılarımızın talimatları ve denetimleri dahilinde incelemeler, araştırmalar devam ediyor. Kesin sebep, bu teknik ve isimli çalışmalar bittikten sonra netleşecektir. Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

1/5

2/5

3/5

4/5

5/5

Ankara Valiliği de olayla ilgili Twitter hesabından yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Bugün sabah saat 07.33′ te Keçiören ilçemizde ikamet eden bir aileden baş dönmesi, bulantı, kusma ve karın ağrısı şikayetleri alınmış olup mevzu ile ilgili olarak derhal sıhhat takımları görevlendirilmiştir. Emniyet, AFAD, UMKE, SAKOM ve GAMER gruplarımızdan alınan bilgiye nazaran durumdan etkilenen 7 vatandaşımızın olduğu, birinci bulgulara nazaran şahıslarda zehirlenme belirtilerinin görüldüğü değerlendirilmiştir. Hastanelere nakilleri sağlanan şahıslardan 2 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, başka vatandaşlarımızın tedavilerine devam edilmektedir. Kelam konusu bina ve etrafında gerekli önlemler alınmıştır. Olayın kesin sebebinin belirlenmesi için inceleme ve araştırmalar Cumhuriyet Başsavcılığı nezaretinde uzman gruplarca sürdürülmektedir” denildi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap