1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Son dakika… AFAD ve Meteoroloji uyardı! 13 il için kuvvetli yağış uyarısı verildi

Son dakika… AFAD ve Meteoroloji uyardı! 13 il için kuvvetli yağış uyarısı verildi
0

Türkiye’yi de etkileyen çok hava olayları son 40 yılda Avrupa’da 195 bin can aldı. Uzmanlar, İç Anadolu ve Orta Karadeniz’de tesirli çok yağışları global ısınmaya bağlarken, Orta Karadeniz’e dikkat çeken AFAD, Artvin, Giresun, Rize ve Trabzon’a yağış uyarısı yaptı.

TRABZON-GÜMÜŞHANE KARAYOLU ULAŞIMA KAPANDI

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde dün geceden bu yana şiddetli yağışlar tesirli olmayı sürdürdü. Yağışlar nedeniyle Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde yamaçlardan gelen çok sayıda küçük dere taş, çamur ve ağaç kesimlerinin oluşturduğu teresubatları yola taşıdı.

Bu nedenle yol bugün sabah saatlerinde Maçka ilçesi Yazılıtaş mevkiinde çift istikametli ulaşıma kapanırken, yolda uzun araç kuyrukları oluştu. Karayolları grupları yola gelen teresubatları temizlemeye çalışırken, yol yapılan çalışmaların akabinde ulaşım Gümüşhane’den Trabzon istikametine denetimli olarak verilmeye başlandı.

BATI ISINIYOR, DOĞU’DA YAĞIŞ VAR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran: Yurt genelinin modüllü ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ile Sinop etraflarının sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların: Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde lokal olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Batı kesitlerde 2 ila 4 derece artacağı, öbür yerlerde değerli bir değişiklik olmayacağı kestirim ediliyor.

RÜZGAR

Genellikle kuzey, Akdeniz kıyıları ile doğu kısımlarda güney taraflardan hafif orta sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında kısa müddetli kuvvetli olarak esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların: Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde lokal olmak üzere kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, lokal su baskını, yıldırım, mahallî dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

AFAD’DAN VATANDAŞLARA: DİKKATLİ OLMASINI EHEMMİYETLE HATIRLATIYORUZ

Öte yandan 13 kent için Meteoroloji Genel Müdürlüğü sarı ve turuncu kodlu ihtar yayınladı. İhtarda vilayetler şu biçimde sıralandı;

Meteoroloji’den alınan son bilgilere nazaran; 15 Haziran Perşembe günü;

* Ordu, Gümüşhane, Bayburt, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Erzurum ve Erzincan etraflarında mahallî kuvvetli;

* Giresun ve Trabzon etraflarında kuvvetli yer yer çok kuvvetli; Rize ve Artvin etraflarında çok kuvvetli yer yer şiddetli gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

– Turuncu yağış uyarısı verilen vilayetlerimizdeki vatandaşlarımıza #AFAD tarafından SMS ile bilgilendirme yapılmıştır.

Vatandaşlarımızın ani sel, su baskını, yıldırım, lokal dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar, kısa periyodik fırtına ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli olmasını kıymetle hatırlatıyoruz.

32 YILIN REKORU

Günlerdir tesirli olan sağanak yağışlar sonrası uzmanlar, global iklim değişliğinin Türkiye’de de tesirli olduğunu vurguladı. Global ısınmanın yağış rejimini değiştirdiğini, can ve mal kayıplarıyla sonuçlanan sel ve heyelanı beraberinde getirdiğini belirten uzmanlar, muhtemel ani ve lokal yağışların yanı sıra meteorolojik ikazların dikkate alınmasını önerdi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün dün yayımladığı Mayıs 2023 raporuna nazaran, son yıllarda kuraklık sinyalleri veren Türkiye’de mayıs ayında yağışlarda rekor seviyeye ulaştı. Güneydoğu haricindeki 6 bölgede, 1991-2020 normali ve geçen yıla nazaran en yüksek yağış düzeylerine ulaşıldı. Mayısta Türkiye genelinde metrekareye ortalama 66.8 kilogram yağış düştü. Yağışlar normaline nazaran yüzde 27, geçen yıl mayıs ayına nazaran yüzde 51 artış gösterdi. Vilayet geneli yağışlarda en fazla yağış 150,8 kilogram ile Uşak’ta yaşanırken, en az yağış alan vilayet ise 14.5 kilogram ile Mardin oldu.

DÖRT KENT, DİKKAT

AFAD, Artvin, Giresun, Rize ve Trabzon için yağış uyarısı yapan AFAD açıklamasında “Perşembe (bugün) akşam saatlerine kadar beklenen gök gürültülü sağanak yağışların Gümüşhane etraflarında lokal kuvvetli metrekareye 21-50 kilogram, Giresun ve Trabzon etraflarında kuvvetli yer yer çok kuvvetli metrekareye 40-75 kilogram Rize ve Artvin etraflarında yer yer şiddetli metrekareye 51-100 kilogram olacağı iddia ediliyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, lokal dolu, ani kuvvetli rüzgâr, kısa müddetli fırtına, heyelan üzere aksiliklere karşı önlemli olunmalıdır” dendi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap