1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Saraçhane’de 1700 yıllık Pan heykeli bulundu

Saraçhane’de 1700 yıllık Pan heykeli bulundu
0

Fatih’te, Aziz Polieuktos Kilisesi’nin bulunduğu Saraçhane Arkeoloji Parkı’nda 8 Haziran 2022 tarihinde başlayan hafriyat çalışmalarının akabinde bir tarihi eser, günyüzüne çıktı.

Arkeologlarca yapılan hafriyat çalışmalarında yerin 2 metre 60 santim altında 1700 yıllık olduğu bedellendirilen Pan Heykeli bulundu. 20 santimetre yüksekliğinde, 18 santimetre genişliğindeki heykelin sol kol ile gövde altı kısımlarının kırık olduğu tespit edildi. Bulunan heykelin, Roma periyoduna ilişkin olduğu iddia edilirken, tam olarak hangi periyoda ilişkin olduğu yapılan incelemelerden sonra belirlenecek. Pan heykelinin buluna kesimi, Arkeoloji Müzeler Müdürlüğü deposuna kaldırıldı.

MİTOLOJİDE ‘PAN’

Pan, Yunan mitolojisi’nde kırın, satirlerin ve çobanların ilahıdır. Bu tarif, Pan’ı tabiat ile direkt alakalı kıldığı için pastoral bir nitelik arz etse de Pan’ın bütün mitoslarda yarı keçi yarı insan suretinde tasvir edilmesi onu korkutucu bir figür haline getirmiştir. O denli ki Pan, kırlarda ansızın insanların karşısına çıkıp manzarasıyla insanları korkuttuğu için panik sözcüğüne de ilham kaynağı olmuştur. Pan, çoban rabbi olduğu için ürkütücü imajı ile zıtlık arz edecek biçimde kaynaklarda çoğunlukla kırlarda dolaşıp flüt çalan, sempatik bir figür olarak betimlenir. Fakat Pan, birçok kaynakta çığlık atarak düşmanlarını kaçırma, panik ettirme yeteneğine sahip olarak da tanımlanmıştır.

 

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap