1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Meteoroloji yeni raporunu yayımladı! 20 il için flaş uyarı

Meteoroloji yeni raporunu yayımladı! 20 il için flaş uyarı
0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran: Ülkemiz genelinin kesimli yer yer çok bulutlu, Marmara’nın kuzeyi, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Malatya, Gaziantep etrafları ile Bursa ve Bilecik’in doğusunun aralıklı ve mahallî sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların İç Anadolu’nun güney ve doğusu (Sivas, Kırıkkale, Kırşehir, Kayseri, Konya, Karaman, Aksaray, Çankırı, Yozgat, Nevşehir, Niğde ile Ankara’nın güney ve doğusu), Orta Karadeniz (Tokat, Amasya, Çorum ve Ordu etrafları ile Samsun’un doğusu), Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Giresun etrafları, Trabzon’un iç bölümleri ile Doğu Akdeniz’in iç kısımlarının mahallî olarak kuvvetli kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Sıcaklıklarda değerli bir değişiklik olmayacağı, mevsim normalleri civarında seyretmeye devam edeceği kestirim ediliyor.

RÜZGAR: Çoklukla kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile doğu kesitlerde güneyli taraflardan hafif, orta sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yapılan son değerlendirmelere nazaran; İç Anadolu’nun güney ve doğusu (Sivas, Kırıkkale, Kırşehir, Kayseri, Konya, Karaman, Aksaray, Çankırı, Yozgat, Nevşehir, Niğde ile Ankara’nın güney ve doğusu), Orta Karadeniz (Tokat, Amasya, Çorum ve Ordu etrafları ile Samsun’un doğusu), Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Giresun etrafları, Trabzon’un iç kısımları ile Doğu Akdeniz’in iç bölümlerinin lokal olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, mahallî dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

Meteoroloji’nin 5 günlük hava durumu iddia haritası

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı yer yer çok bulutlu, bölgenin kuzeyi ile Bursa ve Bilecik’in güney bölümlerinin mahallî sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

EGE

Parçalı, yer yer çok bulutlu,iç kesitlerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların Afyonkarahisar, Uşak ve Kütahya etraflarında lokal kuvvetli olması bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı, yer yer çok bulutlu, bölge genelinin (Antalya kıyı kesitleri hariç) aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların Doğu Akdeniz’in iç bölümlerinde mahallî kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı yer yer çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı ve lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların güney ve doğusunda mahallî olamk üzere kuvvetli olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı, yer yer çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı, yer yer çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların Orta Karadeniz, Giresun etrafları ve Trabzon’un iç kısımlarında mahallî olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU

Parçalı, yer yer çok bulutlu, bölgenin kuzey ve doğusu ile Malatya etraflarının mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve az bulutlu, yarın Gazaantep etraflarının kısa periyodik lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

20 VİLAYET İÇİN SARI KODLU UYARI

Meteoroloji’den Afyonkarahisar, Ankara, Çorum, Kırşehir, Kütahya, Niğde, Samsun, Tokat, Yozgat, Karaman, Amasya, Çankırı, Kayseri, Konya, Nevşehir, Ordu, Sivas, Uşak, Aksaray, Kırıkkale için sarı kodlu sağanak yağış uyarısı yapıldı.

Yazar Hakkında

Yorum Yap