1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Genç kadını çiftlikte kürekle vahşice öldürdü! Katilin cezası belli oldu

Genç kadını çiftlikte kürekle vahşice öldürdü! Katilin cezası belli oldu
0

Biga’da geçen yıl 27 Mayıs’ta meydana gelen olayda, 3 yıl evvel Mardin’den Biga’nın Kanibey köyüne mevsimlik personel olarak gelen evli ve 2 çocuk babası Hakkı Elalmış, köyde özel bir tavuk üretim çiftliğinde çalışmaya başladı. Hakkı Elalmış’ın akrabaları Abdullah Demir, eşi Türkan Demir ve 3 çocuğu da geçtiğimiz yıl Mardin’den köye gelerek, buradaki öteki bir tavuk çiftliğinde çalışmaya başladı.

Olay günü Türkan Demir’in bulunduğu tavuk çiftliğine gelen Hakkı Elalmış ile Türkan Demir ortasında tartışma yaşandı. Hakkı Elalmış, çiftlikte bulunan kürekle Türkan Demir’i başına tekraren vurarak öldürdü. Çiftlikte çalışan öbür bir emekçi, bayanın kanlar içinde yerde yattığını görünce durumu eşi Abdullah Demir’e bildirdi. Olay yerinde hayatını kaybeden bayanın cesedi, Biga Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanede eşinin süreçlerini yapan acılı eş Abdullah Demir’i teselli eden Hakkı Elalmış, çiftlikteki güvenlik kamerası imajlarını inceleyen jandarma grupları tarafından gözaltına alındı. Zanlı, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

8 Mart Dünya Bayanlar Günü’nde karar duruşmasında mahkeme heyeti tarafından tutuklu sanık Hakkı Elalmış’a hiçbir indirim uygulanmaksızın Türk Ceza Kanunu’nun 82/1 maddesince ‘kadına karşı eziyet çektirerek öldürme’ kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Mahkemenin gerekçeli kararını açıklamasının akabinde, taraflar belgeyi İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı. Belgeyi inceleyen Bursa Bölge Adliyesi Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, Çanakkale 2. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği kararı hukuka uygun buldu. Mahkeme kararında, “Tutuklu sanık Hakkı Elalmış’ın üzerine atılı cürmün niteliği, atılı kabahat için maddede öngörülen ceza ölçüsü, birinci derece mahkemesinin kararı, hatası işlediğine dair kuvvetli cürüm kuşkusunun varlığının gösteren somut kanıtların bulunması, hekim raporu ve tüm evrak birlikte değerlendirildiğinde atılı cürmün 5560 sayılı Kanunla değişik 5271 sayılı CMK’nın 100/3-a. hususunun 2. bendi mucibince tutukluma sebebi var sayılan hatalardan olması, tutuklu kaldığı mühlet ve bu evrede isimli denetim uygulamasının yetersiz kalacağı hususu da nazara alınarak tutuklu sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi” denildi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap