1. Anasayfa
  2. Gündem

Batman’da dolu kabusu! Ağaçlar devrildi, araziler zarar gördü, hayvanlar öldü

Batman’da dolu kabusu! Ağaçlar devrildi, araziler zarar gördü, hayvanlar öldü
0

Kent merkezinin bir kısmı ile Batman Çayı kenarındaki köylerde, tesirli olan dolu ve sağanak nedeniyle tarım yerleri ziyan gördü. 20 dakika süren dolu ve sağanakta ayrıyeten 10 küçükbaş hayvan ile serçeler öldü. Fırtına nedeniyle de kimi ağaçlar, sökülerek devrildi. Bir konutun PVC’si doluda ziyan gördü.

Kocalar ile Akuba köylerinde hasar tespit çalışması başlatılırken, Vilayet Ziraat Odası Lideri Nizamettin Aydiş çiftçiler ile bir ortaya gelip, taleplerini dinledi. Köylerdeki zararın büyük olduğunu belirten Aydiş, “40 yıllık ağaçları bile kökünden söken fırtına ve dolunun verdiği tahribat büyük” dedi.

‘1 YILLIK GELİR KAYNAĞIMIZ GİTTİ’

Kocalar köyünde oturan Orhan Çam ise dolu nedeniyle konutunun PVC’sinin delindiğini belirterek, “Sadece köyümüzde 5 bin dönümlük mısır, 1000 dönümlük alanda buğday ve 200 dönümlük alanda da mercimeği dolu vurdu. 1 yıllık gelir kaynağımız gitti. Doludan sonra ot kalmadı. Şimdiden besiciler ot arayışına yöneldi. Dolunun vurduğu mısır, mercimek ve buğday ekili alanlarımızın yanı sıra meyve bahçelerimizde de görülmemiş afet yaşandı. Kümes hayvanlarımız da telef oldu. 20 dakika süren dolu yağışında hasar önemli boyutlarda, köyde 10 küçükbaş hayvan öldü” diye konuştu. 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir