1. Anasayfa
  2. Gündem

2 kez akıl sağlığı yerindedir raporu alındı! Çifte cinayet sanığının cezası belli oldu

2 kez akıl sağlığı yerindedir raporu alındı! Çifte cinayet sanığının cezası belli oldu
0

Konya’da oturan 2 çocuk annesi Halime Yasak, işsiz olan 17 yıllık eşi Şenol Yasak’tan şiddet gördüğü için 2020 yılının eylül ayında, 15 yaşındaki oğlunu da alıp, Muğla’daki akrabasının yanına gitti. Halime Yasak, akabinde eşine boşanma davası açtı. Davayı öğrendikten sonra Muğla’ya giden Şenol Yasak, eşini, çalıştığı yerde silahla rehin aldı. Olayın akabinde yaklaşık 1 ay cezaevinde kalan Yasak, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Eşiyle barışmak için tekrar teşebbüslerde bulunan ve her keresinde olumsuz cevap alan Şenol Yasak, 12 Ocak 2021 günü akşam saatlerinde Konya’da, oto tamircisi kayınpederi Bekir Dağdeviren’in meskenine gitti. Yasak, argümana nazaran, konutun önünde kayınbiraderleri Miraç ve Enes Dağdeviren ve mobilya ustası bacanağı Mustafa Arslan ile tartışıp tehdit etti. Şikayet üzerine gözaltına alınan Yasak, tabiri alındıktan sonra gece yarısı hür bırakıldı.

ÇEVREDEKİLER ETKİSİZ HALE GETİRDİ

Şenol Yasak, 1 gün sonra iş yerine gittiği bacanağı Mustafa Arslan’ı pompalı tüfekle vurup öldürdü. Yasak, bacanağının kamyonetini alıp bu kere kayınpederi Bekir Dağdeviren’in iş yerine gitti. Dükkan önünde karşılaştığı kayınpederine pompalı tüfekle vurup, karnından yaralayan Yasak, içeri girip kayınbiraderi Enes Dağdeviren’e da ateş etmek istedi. Enes Dağdeviren engellemeye çalışırken, etraftakiler müdahale ederek Yasak’ı yakaladı. Yaralı Bekir Dağdeviren de ambulansla kaldırıldığı hastanede hayatını yitirdi. Gözaltına alınan Şenol Yasak, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

2 SEFER AKIL SIHHATİ YERİNDEDİR RAPORU ALINDI

Şenol Sayak hakkında Konya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Dava sürecinde mahkeme heyeti tarafından Şenol Yasak için iki kere akıl sıhhati raporu istendi. İsimli Tıp Kurumu’nun iki raporunda da cezai sorumluluğunu etkileyecek ve ortadan kaldıracak mahiyet ve derecede rastgele bir akıl sıhhati yahut zayıflığının tespit edilmediği belirtildi. Yasak’ın ‘kasten öldürme’, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ ve ‘hırsızlık’ hatalarına karşı cezai sorumluluğunun tam olduğu söz edildi.  

CEZADA İNDİRİM UYGULANMADI

Şenol Yasak, bugün 9’uncu defa hakim karşısına çıktı. Mahkeme heyeti, tutuklu Şenol Yasak’ı kayınpederi Bekir Dağdeviren ve bacanağı Mustafa Arslan’ı ‘tasarlayarak öldürme’ hatasından 2 defa ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırdı. Heyet, cezada rastgele bir indirim uygulamadı. Yasak, kayınbiraderi Enes Dağdeviren’e yönelik ise ‘öldürmeye teşebbüs’ cürmünden 12 yıl, öldürdüğü bacanağının kamyonetini aldığı için de ‘nitelikli hırsızlık’ kabahatinden da 5 yıl mahpus cezası aldı.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir