1. Anasayfa
  2. Magazin

Demans ve afazi ile mücadele ediyor! Bruce Willis’in eşinden açıklama

Demans ve afazi ile mücadele ediyor! Bruce Willis’in eşinden açıklama
0

‘Moonlighting’ (Mavi Ay), ‘Die Hard’ (Zor Ölüm) serisi ve ‘The Sixth Sense’ (Altıncı His) üzere üretimlerle ismini geniş kitlelere duyuran Bruce Willis’e, Mart 2022’de beynin kimi bölgelerinde meydana gelen fonksiyon bozukluğu sebebiyle ortaya çıkan konuşma, konuşulanı manaya ve okuma-yazma üzere maharetleri etkileyen afazi teşhisi konulmuştu.

Kariyerine nokta koymak zorunda kalan 68 yaşındaki oyuncu, geçtiğimiz şubat ayında sıhhat durumuna ait yeni bir gelişmeyle gündeme gelmişti. Willis’in ailesi, ünlü ismin davranış ve kişilik değişikliği, düşünme, lisan ve harekette bozulma semptomları gösteren frontotemporal demans hastalığına yakalandığını duyurmuştu.

“HASTALIĞIN BELİRTİLERİNİ GÖRMEZDEN GELDİK”

Eski eşler Demi Moore ile Bruce Willis’in 1994’te dünyaya gelen kızları Tallulah Willis, babasının demans teşhisi almadan evvel hastalıkla ilgili belirtiler gösterdiğini, tüm ailenin bu belirtileri anlamakta zorlandığını ve bu sebeple görmezden geldiğini söylemişti.

Aslında uzun vakittir babamla ilgili bir şeylerin aykırı gittiğini biliyordum. Babamın durumu, bir çeşit ‘tepkisizlikle’ başladı. Ailem ve ben, bu tepkisizliği rol aldığı sinemalardan ötürü yaşadığı duyma kaybına bağladık.

“MİDEYE ATILAN YUMRUK GİBİ”

Sağlık meseleleriyle çaba eden Hollywood yıldızının ailesinden açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bruce Willis ile 2009’da dünyaevine giren Emma Heming Willis, hastalığın muhtemel tedavisi için yapılan tıbbi denemenin durdurulması nedeniyle yaşadığı hayal kırıklığını anlattı.

Wave Life Sciences’ın frontotemporal demans ve ALS’yi tedavi edebilecek klinik çalışmaları sonlandırdığını okudum. Bize yardımcı olabileceklerinden emin değilim. Bu, mideye atılan yumruk üzere hissettiriyor. Tekrar de uygun yanlarına bakmak zorundayım, çabalıyorlar.

“AİLEMİZ UMUDUNU ASLA KAYBETMEYECEK”

Çalışmalara katılan kuruluşlara teşekkür eden Emma Heming, “Lütfen bu çalışmaları devam ettirin. Bu sevgi dolu toplumdan vazgeçmeyin. Ailemiz inancını muhafazaya devam edecek ve umudunu asla kaybetmeyecek” sözlerini kullandı.

BRUCE WILLIS’İN HASTALIĞI FRONTOTEMPORAL DEMAS NEDİR?

Alzheimer hastalığından sonra en sık görülen demans cinsidir. Ön ve temporal loblardaki hudut hücrelerinin dejenerasyonu sonucunda oluşan FTD’nin en yaygın belirtlileri; kişilik değişimi, toplumsal ve ferdî davranışlarda değişiklik, duygusal kararsızlık, lisanı tabir etmede yaşanan zahmetler, algı ve hafıza meseleleridir. Frontotemporal demans yaşayan hastalar kendilerini toplumsal hayattan izole ederler.

Frontotemporal demanslı bireyler öbür demans cinslerine kıyasla nispeten daha az hafıza sorunu yaşarlar. Fakat başka pek çok bunama ile ilgili hastalıkta olduğu üzere FTD’li bireylerde de duygusal patlamalar, kişilik değişikliği, yabancılara çok yakınlık sergileme yahut kas fonksiyon bozuklukları oluşabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir