1. Anasayfa
  2. Gündem

Meclis Başkanı Şentop: Kılıçdaroğlu çok ciddi bir politik tez değişikliği içerisinde

Meclis Başkanı Şentop: Kılıçdaroğlu çok ciddi bir politik tez değişikliği içerisinde
0

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Lideri Mustafa Şentop, Tuzla’da Eğitim-Bir-Sen İstanbul 4 Nolu Şube üyesi eğitimcileri ile bir ortaya geldi. Programa Tuzla Belediye Lideri Dr. Şadi Yazıcı, Ak Parti İlçe Lideri Av. Talha Tayfur, Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Talat Yavuz katıldı. Programda konuşan Prof. Dr. Mustafa Şentop, “Türkiye şayet kimilerinin dediği üzere, 14 Mayıs öncesi diye bunu ayırıyoruz biliyorsunuz. Kılıçdaroğlu’nun 2 propaganda çerçevesi var. Biri 14 Mayıs’tan evvel bir Kılıçdaroğlu var. Bir de 14 Mayıs’ı gördükten sonra ki Kılıçdaroğlu var. Çok önemli bir politik tez değişikliği içerisinde. Çok kolay tabir edecek olursak, 14 mayıstan evvel küreselci, anahtarıyla çerçeve olarak, 14 Mayıs’tan sonra ulusalcı tezler savunmaya başladı. O kadar büyük bir değişim ki Amerika’daki bir mecmuadaki yorumda, bu kadar büyük bir değişimi lakin kişilik nakliyle izah edebiliriz diyorlar. Sahiden o derece büyük bir değişiklik. Hatta yüz sözünden ses tonuna kadar her şey değişti apansızın. Artık, onun için seçim değerli diyordum. Yani Türkiye o denli bir noktada yeni kurulacak olan dünya sistemi içerisinde, bölgesel gelişmeler, global gelişmeler çerçevesinde küreselcilerin dediği üzere, Avrupa Birliği gerisinden NATO, Avrupa, Amerika karar verir, biz buna uyarız. Yani biz verilen kararların bir vagonu oluruz. anlayışıyla mı hareket edecek, yoksa Türkiye, kendi kararını kendisi veren, yalnızca milletinin menfaatlerine nazaran karar veren, tam bağımsızlıkçı siyasetleri takip eden bir ülke mi olacak Türkiye? Aşağı üst 20 yıldır Türkiye’nin en temel karar noktası burasıdır. Ben bir süre daha bu türlü daha sonraki seçimlerde daha değerli hale geleceğini düşünüyorum” biçiminde konuştu.

“MUHARREM İNCE’NİN İSTİFASINI SAĞLAMAK ÜZERE ÇOK ÖNEMLİ BİR MANİPÜLASYON YAPTILAR”

Seçim öncesi yapılan anketler hakkında konuşan Şentop, “Aslında artık anketlere falan bakmıyoruz. Zira anketler malum, manipülasyon yapıyorlardı. Türkiye’de seçim öncesi, bir seneye yakın bir vakit, esasen birçok anket firması ortaya çıkar. Bunların hepsi kıymetli değildir. Ancak içlerinde daima anket yapan bir-iki firma vardır. Fakat bunlar da en son Muharrem İnce’nin istifasını sağlamak üzere çok önemli bir manipülasyon yaptılar. İkisi de Muharrem İnce’nin istifasından bir gün evvel kendileri son anket diye anket yayınladılar. O anketler Kılıçdaroğlu’nu 49 buçuk gösteriyordu. Muharrem İnce’yi de 1’e yakın bir şeyde gösteriyorlar ki, ‘Yani bakın her şey ortada. Sen çekilirsen Kılıçdaroğlu kazanıyor.’ Bunu ispat etmek için manipüle ettiler anketlerini. 2 firma da bunların ismini söylem etmeyeceğim lakin bu hususa da bence önümüzdeki devirde çok önemli birtakım çerçeveler türel sınırlamalar getirmek lazım” diye konuştu.

“BU SİSTEMLE İLGİLİ, SİSTEMİ GÜZELLEŞTİRECEK VARSA REVİZYON YAPILABİLİR”

Şentop, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bu tablo ortaya çıktı. Burada söylenebilecek öncelikle en kesin şey şudur; Türkiye’de hükümet sistemi tartışması ortadan kalkmıştır artık. Aslında bu kalkmıştı daha evvel, milletimiz karar verdi 2017’de, 16 Nisan’da. Daha sonra 2018, 24 Haziran’da seçim yapıldı. Bir daha karar verdi milletimiz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini destekleyen bir karar çıkarttı. Böylelikle bu husus kapandı. Bundan sonra natürel ki, bu sistemle ilgili, sistemi güzelleştirecek varsa revizyon yapılacak konular varsa bunlar konuşulabilir. Farklı mesele” sözlerini kullandı.

“MUHARREM İNCE’NİN ALDIĞI OYU ALAMAMIŞ ASLINDA”

TBMM Lideri Şentop, “Bütün her şeye karşın, bütün o dayanaklara karşın, Tayyip Erdoğan karşısında ne varsa, her şeyi zorla bir ortaya getirmelerine karşın alabildikleri yüzde 44 civarında bir oy oldu. Bunu şu halde bir mukayese ederseniz daha yeterli söz etmiş olurum. 2018’de Muharrem İnce adaydı biliyorsunuz. Yüzde 30’un üzerinde oy aldı. Lakin bununla birlikte Demirtaş da adaydı. O da 8.3 oy aldı. Meral Akşener de adaydı. 7.4 kadar oy aldı. Temel Karamollaoğlu da adaydı. O da yüzde 0.88 oy almıştı. Artık bunların hepsi birleşti değil mi. Lakin daha kolay bir hesap söyleyeceğim. Artık burada baktığımızda Kılıçdaroğlu’na oy verenler, DÜZGÜN Parti onun bir oyu var Millet İttifakı içerisinde. Ondan sonra Emek ve Özgürlük ittifakı içerisinde Yeşil Sol Partinin ve Türkiye Personel Partisi var. Bunları toplayın Kılıçdaroğlu’nun aldığı oydan düştüğünüz vakit Muharrem İnce’nin oyları ile mukayese edebiliriz. Düştüğümüzde Kılıçdaroğlu’nun oyu yüzde 25’in altına iniyor. Yüzde 24 küsür. Yani Muharrem İnce’nin aldığı oyu alamamış aslında. En son kim dahil oldu. En son Zafer Partisi dahil oldu ittifaka. Bunlar 1 yıldır çalıştılar. Mutabakat dokümanı yazdılar. Bilmem kaç bin tane husus var. Her şey belli, bütün yol haritamız falan dediler. Dokümanlar açıkladılar. Genel liderler falan. Ümit Özdağ ile bir saat görüştü Kılıçdaroğlu, hepsini çöpe attı o hazırlıkların” dedi.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir