1. Anasayfa
  2. Gündem

AK Parti’de ünlü isimlere 3 dönem tırpanı: Binali Yıldırım Ali İhsan Yavuz Bülent Turan milletvekili olamayacak

AK Parti’de ünlü isimlere 3 dönem tırpanı: Binali Yıldırım Ali İhsan Yavuz Bülent Turan milletvekili olamayacak
0

AK Parti’de birçok ünlü isim 3 dönem kuralına takıldı. Aralarında Binali Yıldırım, Bülent Turan ve Ali İhsan Yavuz’un da bulunduğu tam 57 isim milletvekili adayı olarak gösterilmedi.

Üç dönem kuralı nedeniyle milletvekili aday listesinde büyük bir değişim yaşandı. AK Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre; üç dönem kuralı “istisnasız” uygulandı.

27. Dönem’de görev alan milletvekillerinin yüzde 70’i değişti.

ÜÇ DÖNEM KURALI UYGULANDI

27. Dönem’de görev alan milletvekillerinin yüzde 70’i değişti. Partili kaynaklara göre, uzun süredir uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu olan 3 dönem kuralı “istisnasız” uygulandı.

AK Parti’de 57 isim üç dönem kuralına takıldı. Bu isimlerden bazıları; TBMM Başkanı Mustafa Şentop, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz, AK Parti Grup Başkanvekilleri Bülent Turan, Mustafa Elitaş ile Yılmaz Tunç, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı, Ali İhsan Yavuz, Hamza Dağ, Nurettin Canikli, Vedat Demiröz ve AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin.

Erdoğan’ın seçimlerden zaferle çıkması halinde 3 dönem kuralına takılan isimlerden bazılarının bakan olarak atanabilmesi ihtimali gündeme gelecek.

285 milletvekili olan AK Parti’de 57 isim 3 dönem kuralına takılıyor. Partinin üç dönem kuralına takılan önemli isimleri arasında Meclis Başkanı Mustafa Şentop, AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz ile Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş, Bülent Turan ve Yılmaz Tunç; AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı, Mehmet Özhaseki, Ali İhsan Yavuz, Hamza Dağ, Nurettin Canikli ve Vedat Demiröz yer alıyor. Kuralın istisnasız uygulanması halinde parti vitrininde yer alan pek çok önemli isim, Meclis dışında kalmış olacak.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir