1. Anasayfa
  2. Magazin

Usta sanatçı Nuri Sesigüzel son yolculuğuna uğurlandı

Usta sanatçı Nuri Sesigüzel son yolculuğuna uğurlandı
0

Şanlıurfalı sanatçı Nuri Sesigüzel (85), dün tedavi gördüğü Beylikdüzü’ndeki özel hastanede kalp yetmezliği sonucu ömrünü yitirdi. Usta müzisyenin vefatı sevenlerini yasa boğdu.

“USTALARIN USTASI”

Twitter hesabından sanatçı ile fotoğrafını paylaşan İbrahim Tatlıses, “Nuri Sesigüzel ustamızı kaybetmişiz. Istırabımı anlatamam. Tüm sevenlerine, ailesine baş sıhhati dilerim. Ustamıza Allah’tan rahmet, yerin cennet olsun ustaların ustası. Urfalıyam ezelden gönlüm geçmez hoştan. Var olasın ustam” iletisini yazdı.

CENAZE MERASİMİ DÜZENLENDİ

Hayatını kaybeden Türk müziğinin usta ismi Nuri Sesigüzel için bugün Teşvikiye Camii’nde öğlen namazına müteakip cenaze merasimi düzenlendi. Cenazeye İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, Mehmet Ağar başta olmak üzere sanat dünyasından Mahmut Tuncer, Selahattin Alpay, Gani Şavata üzere isimler ile sanatkarın çok sayıda hemşehrisi katıldı. Sesigüzel, öğlen namazı sonrası kılınan cenaza namazına müteakip Büyükçekmece’de toprağa verildi.

“AĞABEYİMİ KAYBETTİK”

Cenazeye katılan sanatçı Selahattin Alpay, “Yine büyük mihenk taşlarından ağabeyimi kaybettik. Allah ışıklar içinde yatırsın. Her şeyden önce, sanatının dışında ondan şöyle örnek aldığım bir şey vardır; kişiliği, saygınlığı. Kimseye nasip olmayan bir şöhrete haizdi fakat hiçbir vakit şımarmadı maddi ve manevi. Örnek alacağımız insanlardan bir tanesiydi. Hayatını kaybetmeden 15-20 gün evvel aramıştım. ‘Biraz rahatsızım’ dedi” sözlerini kullandı.

“ALLAH IŞIK İÇİNDE YATIRSIN”

Sanatçı Mahmut Tuncer ise, “Bir çınardı, abideydi. Halk müziğinin pirinin öldüğünü söyleyebilirim. Allah ışık içinde yatırsın. Urfalı olması münasebetiyle bir hemşehrimizi, bir sanat ustasını kaybettiğimizi söyleyebiliriz. Benim de yakınımdı, ‘dayı’ diyorduk. Biz de dayımızı kaybetmiş olduk. Allah yerini cennet etsin” tabirlerini kullandı.

“BABAMIN EVLATLARI OLMAKTAN GURUR DUYUYORUZ”

Cenazede gazetecilere açıklamalarda bulunan Nuri Sesigüzel’in oğlu Mehmet Sesigüzel şöyle konuştu:

Evimizin direği yıkıldı, çınarımızı kaybettik. Ailecek çok üzgünüz. Uzun müddettir tedavi görüyordu kalp yetmezliğinden. Sabaha karşı vefat etti. Tüm sevenlerin başı sağ olsun. Yeri cennet olsun. Ben kendim zati saz çalıyorum. Bizim bütün kardeşlerin sesi hoştur aslında. Biz daima ailecek basın önüne çıkmayı seven bir aile olmadığımız için geri planda kalmayı tercih ettik. Babam da o denli tercih etti. Bizi hiçbir vakit sanat topluluğuyla bir ortaya getirmedi. Beş tane de torun sahibi, hepsi burada. Babamın evlatları olmaktan gurur duyuyoruz. Başımız sağ olsun. Yeri cennet olsun.

Nuri Sesigüzel’in cenazesi defnedilmek üzere Büyükçekmece Mezarlığı’na götürüldü.

 

İlginizi Çekebilir
yine-zirvede-rDBs6vEt.jpg

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir