1. Anasayfa
  2. Gündem

Yarısı Bizden Kampanyası’nda son durum! 175 bin başvuru yapıldı

Yarısı Bizden Kampanyası’nda son durum!  175 bin başvuru yapıldı
0

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Ayyıldız Toplumsal Tesisleri’nde Borsa Kent, Asena, Mavi Okyanus ve Taşpınar sitelerinin sakinleriyle buluştu. Burada konuşan Kurum, İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmalarına dair bilgiler verdi. Bakan Kurum, “Bugün İstanbul’umuzun tüm ilçelerinde yaşadığımız acıların bir daha yaşanmaması için gece gündüz çaba ediyoruz. Bugüne kadar 695 bin konutun dönüşümünü tamamladık. Alanda fiilen devam eden 93 bin konutumuzun inşası süratli bir formda yürümektedir” dedi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ÖNÜNÜ BÜSBÜTÜN AÇMIŞ OLDUK”

Tuzla’daki kimi sitelerin rezerv yapı alanı içerisine alındığı muştusunu de veren Kurum, “Asena, Mavi Okyanus, Taşpınar ve Borsa Kent sitelerimizi birinci etapta rezerv yapı alanı içerisine aldık. Alışılmış rezerv yapı alanıyla birlikte hem KDV’den, vergiden, harçtan muafiyetleriniz oluyor. Yaklaşık yüzde 20’ye yakın bir muafiyet kelam konusu. Tekrar sizlerden gelen talep doğrultusunda kesin imar planlarımızı da yapmamız ve dönüşümün önünü açmamız gerekir. 14 Mayıs seçimlerinden çabucak evvel buradaki hiçbir kardeşimin siyasi görüşüne, kimliğine, inancına ve mezhebine bakmaksızın süratli bir biçimde çalışmalarımızı yaptık. Az evvel saydığım site sakinlerinin rezerv alanından sonra tüm imar planları da onaylandı. Böylelikle 435 bağımsız kısımdan oluşan ve yaklaşık bin 500 vatandaşımızın yaşadığı sitelerde sorunu çözerek, kentsel dönüşümün önünü büsbütün açmış olduk” tabirlerini kullandı.

‘175 BİN MÜRACAAT YAPILDI’

Bakan Kurum, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ” Yarısı Bizden kampanyamıza
şu ana kadar 768 bin bağımsız kısım için 175 bin müracaat yapıldı. Bu, 3 milyona yakın vatandaşımızın hayatının değişeceği manasına geliyor. Siz de başvurup, uygun şartlarla konutunuzu dönüştürerek sevdiklerinizi TOKİ ile teminat altına alabilirsiniz.” sözlerini kullandı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir