1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Tayfun roketi ikinci test atışı başarıyla yapıldı

Tayfun roketi ikinci test atışı başarıyla yapıldı
0

AYDIN HASAN Ankara – Türkiye; ABD’nin öncülüğünde kurulan Füze Teknolojisi Denetim Rejimi’nin ihracat için 300 km menzil sınırlaması getirmesi ve teknolojik nedenlerle bugüne kadar 280 kilometre menzilin üzerinde füze üretmedi. Balistik füzelerde 1000 km menzilin altındaki füzeler, kısa menzilli balistik füze olarak isimlendiriliyor. Orta menzilli balistik füzelerin menzili 1000 ile  3000 km ortasında. Türkiye’nin taktik balistik füzeleri Yıldırım (J-160) 150 km, Bora ise 280 km menzile sahip.

İkinci test atışı

Türkiye’nin amacı, 1000-3000 bin km menzil aralığındaki orta menzilli balistik füze üretimini yakalamak. Roketsan, füze motoru üretiminde Kale Kümesi ile de işbirliği yaparak kıymetli bir teknoloji birikimine sahip oldu. Türkiye, 280 kilometre menzili olan Bora’nın akabinde Tayfun ile 300 kilometre menzil eşiğini geçti. Roketsan, Tayfun Füze Sistemi Geliştirme Projesi kapsamında füze test atışını, 18 Ekim 2022’de de Rize ile Sinop ortasında gerçekleştirmişti. Tayfun füzesi, 458 saniyede 561 km uzaklıktaki maksadı muvaffakiyet ile vurmuştu. Tayfun, dakika 70 km’nin üzerinde bir sürate erişmişti. Tayfun’un ikinci test atışı, dün Rize-Artvin Havalimanı’nda seyyar platform üzerinden atılarak yapıldı. İkinci testte, Tayfun’un menzili ve suratı ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, toplumsal medya hesabından Tayfun füzesinin test atışının manzaralarını paylaştı. Demir, iletisinde, “Tayfun füzemizin yeni test atışını başarılı formda gerçekleştirdik. Başta ROKETSAN olmak üzere emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” sözlerini kullandı. Tayfun ile TSK’nın, ateş gücünün menzili 500 kilometrenin üzerine çıktı. İki testi de başarılı halde tamamlanan Tayfun’un, kısa müddette envantere alınması bekleniyor. Roketsan, bin kilometrenin üstünde menzile sahip füze içinde çalışma yürütülüyor. Tayfun’un akabinde sırada ikinci balistik füze olan Cenk yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap