1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Son dakika… CIA Başkanı’ndan sır ziyaret! Türkiye sınırına 50 km

Son dakika… CIA Başkanı’ndan sır ziyaret! Türkiye sınırına 50 km
0

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Yöneticisi William Burns’ün, 11 yıl ortadan sonra birinci defa 30 Mayıs’ta Yunanistan’ın başşehri Atina’ya ziyarette bulunduğu, akabinde gizlice Dedeağaç’a gittiği bildirildi. Türkiye’ye 50 km uzaklıktaki Dedeağaç, son devirde ABD’nin en kıymetli lojistik limanlarından biri haline geldi.

Yunan basınına nazaran, Burns, Atina’da saklı servis yetkilileri ve büyükelçilerle bir dizi toplantı yaptıktan sonra, Türkiye’den 50 km uzaklıkta bulunan Dedeağaç’ın bağlı olduğu Evros’a gitti. Yunan “Evros-news” sitesi, Burns’ün Atina’dan tek başına, yalnızca birkaç casusla birlikte buraya gittiğini aktardı. Haberde, “Bu ziyaret için ne Yunan İstihbarat Teşkilatı’nın (EYP) mahallî yetkilileri ne de Yunan polisi haberdar edildi” tabiri kullanıldı.

ZİYARETİN HEDEFİ BİLİNMİYOR

Dedeağaç limanını ziyaret eden Burns’ün ayrıyeten Meriç Irmağı yakınlarındaki Ferecik ile Peplos kentlerine de gittiği öne sürüldü. Kelam konusu Dedeağaç ziyaretinden Yunan Ulusal İstihbarat Teşkilatı ve polisin haberdar olmadığı sav edilirken, Burns’ün kimlerle görüştüğü ve ziyaretinin gayesi bilinmiyor.

BÜYÜKELÇİNİN AÇIKLAMASI

Burns’ün ziyaretinden bir gün sonra ise ABD’nin Atina Büyükelçisi Tsunis, Ukrayna, Bulgaristan,Romanya ve Moldova büyükelçileri ile birlikte Dedeğaç limanını ziyaret etti. Tsunis açıklamasında, Yunanistan’ın Balkanlar ve DoğuAkdeniz’de güç denklemlerinde kilit rol oynadığını, bilhassa de Dedeğaç’daki Yüzer Depolama Birimi’nin (FSRU) ehemmiyetini vurguladı. Dedeğaç’ın yalnızca Yunanistan değil, başka bölge ülkeleri için de güvenlik ve istikrar sağlayacak bir güç merkezine dönüştüğünü kaydeden Tsunis, “Herkes, Dedeğaç’ın bir güç ve ticaret merkezi, tıpkı vakitte NATO için de bir lojistik merkez olarak değerini kabul ediyor” dedi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap