1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Çavuşoğlu: Ermenistan barış antlaşmasını imzalarsa biz de bazı olumlu adımlar atarız

Çavuşoğlu: Ermenistan barış antlaşmasını imzalarsa biz de bazı olumlu adımlar atarız
0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’da Mimar Sinan Kültür Merkezi’nde, kentteki Yörük derneklerinin temsilcileriyle buluştu. MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Lider, Kepez Belediye Lideri Hakan Tütüncü ile AK Parti ve MHP vilayet liderlerinin da katıldığı toplantıda Bakan Çavuşoğlu, Yörüklerin kanıyla sulanmış Anadolu’nun bin yıldır Türk yurdu olduğunu söyledi. Yörük kültürünü yaşatan herkesle gurur duyduklarını belirten Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin kalkınması için gece gündüz çalışan Yörüklere teşekkür etti. Türkün şahlanışının başladığını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türk Devletleri Teşkilatı’nı kurduk. Türk dünyası bir çatı altında birleşti. KKTC de ortamıza katıldı. Memleketler arası saygın bir örgüt haline getirirken, her alanda dayanışmamızı gerçekleştireceğiz. Turizmden sıhhate, güçten spora kadar iş birliğimizi her alanda güçlendireceğiz” dedi.

‘CUMHURİYETİMİZE KAZANDIRDIĞIMIZ YAPITLARIN HER BİRİYLE GURUR DUYUYORUZ’

Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılının Türkün asrı olacağını anlatan Bakan Çavuşoğlu, “Özgüvenimiz geri geldi. 21 yılda Cumhuriyetimize kazandırdığımız yapıtların her biriyle gurur duyuyoruz. Cumhuriyetimizle de gurur duyuyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü de hürmetle anıyoruz. Artık biz ‘Yaparız, üretiriz’ diyebiliyoruz. Bu özgüven bizi amaçlarımıza ulaştıracak. Türk dünyası ile ticaretimiz 1 milyar dolara çıktı” diye konuştu.

‘ARTIK TÜRK’E HER YER YURTTUR’

Güçlü Türkiye ve güçlü Türk dünyası için çalışmalarını sürdüreceklerini anlatan Bakan Çavuşoğlu, şöyle dedi:

“Bazıları da Türkün şahlanışının emaresi olan SİHA’larımıza, İHA’larımıza, öteki ulusal üretimlerimize karşı çıkıyor. Onlara ‘dokunacağız’ diyorlar. Biz Türkün yurdundan terörü uzak tutmak için Suriye’ye giriyoruz, DEAŞ, YPG, PKK’yı temizliyoruz. ‘Biz oralardan çekileceğiz’ diyenler var. PKK’nın mesken tuttuğu Kuzey Irak’a giriyoruz, teröristleri temizliyoruz. ‘Biz oradan çekileceğiz’ diyor kimileri. Biz artık Türk’e her yer yurttur, Latin Amerika açılımı, Afrika açılımı, ecdadımızın geldiği Orta Asya’nın güçlendiğini görünce yine Asya diyoruz. Asya’dan, iş birliği yaptığımız Libya’dan da ‘çekileceğiz’ diyorlar. Yurt yalnızca ana kara değil, mavi vatan da bizim için yurttur. Tüm kazanımlarımızı hiçe sayacak telaffuzlar içinde oluyorlar. Bunlara 14 Mayıs’ta vatandaşımız gerekli darbeyi vurdu, dersi verdi. ‘Bu ülkeyi, bu toprakları size emanet etmeyiz’ dedi. Bunlar milletimizi görmez, bilmez, bilgisiz zannediyorlar. Ancak temel aldanan onlardır. Bu millet zekalıdır. Her şeyi görür, sabırlıdır, vakti gelince dersi de verir.”

‘TÜRK MİLLETİ KARŞILIĞINI 28 MAYIS’TA VERECEK’

PKK, YPG ve FETÖ ile yürüyenleri, ‘Ülkeyi eyaletlere böleceğiz, kayyumları kaldırıp Yeşil Sol’a teslim edeceğiz’, ‘PKK ve FETÖ’cüleri devlet takımlarına döndüreceğiz’ diyenleri rahatsız etmeye devam edeceklerini lisana getiren Bakan Çavuşoğlu, 28 Mayıs’ın Azerbaycan’ın da 105 yıl evvelki kazandığı bağımsızlık günü olması açısından manalı olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

‘Maalesef Türkiye, Azerbaycan’a yardım etti’ diyen CHP’lileri de üzmeye, rahatsız etmeye devam edeceğiz. Orta Asya ile Türk devletleri ile bağımızı güçlendireceğiz. O demiryolları, otoyolları, gaz ve petrol boru çizgilerini inşa ederken Sayın Kılıçdaroğlu çıkıyor elinde bir harita, ‘Çin’e tren götüreceğiz’ diyor. ‘Bunu hızlandıracağız’ dese teşekkür ederiz de, elinde bir harita can Azerbaycan’ı baypas etmiş. Sizin Azerbaycan’la derdiniz ne? ‘Karabağ’ı alırken Türkiye maalesef yardım etti’ diyorsunuz, Azerbaycanlı kardeşlerimizi geçmişte Sovyetlere teslim ettiniz. Yeni projeler diyorsunuz, Azerbaycan yok. Kim istiyor sizden Ermenistan mı bu türlü yapmanızı istiyor, diğeri mı bu türlü istiyor? Azerbaycan’la derdiniz ne sizin sahiden? Bu soruyu soruyoruz, şimdi bir karşılığını göremedik. Lakin Türk Milleti inşallah yanıtını 28 Mayıs’ta bunlara verecek. Biz Azerbaycan’ı baypas eden projeleri değil, Azerbaycan’ın kalbinden geçen projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.”

ERMENİSTAN’A SESLENDİ

“Ermenistan da akıllanırsa ki son günlerdeki açıklamalarını müspet buluyoruz” diyen Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

‘Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü tanıyoruz, tanımaya hazırız’ diyorlar. Karşılıklı tanıma konusunda açıklamalar olumlu, biz bunu destekliyoruz. Ayrıyeten kapsamlı bir barış antlaşması teklif etmişti Azerbaycan, Ermenistan buna da evet derse bir an evvel müzakere edilir, antlaşma imzalanır. Biz de Türkiye olarak bu doğrultuda kimi olumlu adımlar atarız. Bizim kederimiz ne, bölgemizde kalıcı barış ve istikrar. Bir sürü savaşlar var, Ukrayna’da, Suriye ve Sudan’da iç savaş, Afganistan’ın durumu ortada, Libya hala kırılgan. Kriz ve çatışmaların yüzde 60’ı etrafımızda, buna karşın biz istikrar abidesiyiz. Güçlü bir devlet ve milletiz. Etrafımızdaki savaşların durması için gayret sarf ediyoruz. Barış için arabuluculuk yapıyoruz. Tahıl mutabakatı imzalıyoruz, uzatıyoruz. Bunların hiçbirisi Türkiye olmasa, Recep Tayyip Erdoğan olmasa olmaz. Kafkasya’da da barış istiyoruz, umarım Ermenistan da bunu yeterli bir halde idrak eder.”

‘SANDIKLARA KOŞALIM’ ÇAĞRISI

Bakan Çavuşoğlu, 28 Mayıs seçimi için de şu davette bulundu:

“28 Mayıs’ta Orta Asya’dan geldiğimiz üzere dört nala sandıklara koşalım. Sandıkları patlatalım. İstikrarımıza, yolumuza daima birlikte devam edelim. Bizim en büyük handikabımız rehavettir. ‘Eyvah’ dememek için öncelikle bizim önümüzdeki süreçte ‘eyvallah’ dememiz lazım. Sandıkta Cumhurbaşkanımızı desteklemek için sandıklara koşmamız lazım. 28 Mayıs’ta onlar ‘eyvah’ desin, biz ‘eyvallah’ diyelim. Huzura, istikrara, barışa ve adalete, daha güçlü bir demokrasiye ‘eyvallah’ diyelim. Türkiye Yüzyılı’na ‘eyvallah’ diyelim.”

Yazar Hakkında

Yorum Yap