1. Anasayfa
  2. Gündem

Bakan Koca’dan Mansur Yavaş’a SMA testi tepkisi

Bakan Koca’dan Mansur Yavaş’a SMA testi tepkisi
0

Bakan Koca Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Örnek olmak ne kadar kıymetliyse örnek almak da o kadar kıymetlidir. Lakin yaptığınızı sav ettiğiniz SMA tarama testleri ile ilgili örnek bir durum kelam konusu değil. SMA taramaları yalnızca evlenecek çiftlere değil yeni doğan bebekler için de merkezi programa alınmış ve Bakanlığımızca aktif biçimde yürütülmektedir” sözlerine yer verdi.
Bakan Koca’nın paylaşımının devamında şunları kaydetti:

“Size biraz da bilgi içeren kimi sorularım var. Bir; belirli hastalıkların toplumda taramalarının yapılması bir halk sıhhati misyonudur ve Halk Sıhhati Genel Müdürlüğünce yürütülür. Bu faaliyetlerin yürütülmesinde rol almak isteyenler de Halk Sıhhati Genel Müdürlüğünden müsaade alarak bu faaliyetlere katkı sunarlar. Bunun temel sebebi de atılan her adımın kaydının tek merkezde tutulması ve faal uğraş için önlem alınmasıdır. Kayıtlarımızda müsaade müracaatınıza rastlanmamıştır. Bizim bilmediğimiz bir müracaatınız oldu mu?

İki; müsaadesiz olarak ve ‘örnek olmak’ emeliyle bu taramaları yapmışsanız bile nerede yaptığınızı öğrenmek isterim. Kayıtlarımızda belediyenize ilişkin bu imkanları haiz bir laboratuvar ruhsatı bulunmamaktadır. Yaptık dediğiniz testleri nerede yaptınız?

Üç; tarama testlerinin sonuçlarının Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü ile paylaşılması bir zorunluluktur. Sav ettiğiniz üzere örnek bir uygulama başlatarak test yapmışsanız bu testlerin sonucunu Halk Sıhhati Genel Müdürlüğümüze bildirdiniz mi?

Dört; sav ettiğiniz testlerin toplam sayısı kaçtır? Beş; belirttiğiniz tarihten itibaren, 2021 yılında, 2022 yılında ve 2023 yılında yılda kaç ‘örnek’ test yaptınız?

Altı; yaptığınızı sav ettiğiniz testler sonucunda hiç taşıyıcı çift çıktı mı? Çıktıysa bunları yasal ve insani bir mecburilik olarak Bakanlığımıza bildirdiniz mi?

Yedi; sav ettiğiniz taramalarda şayet taşıyıcı tespit etmişseniz bunlarla ilgili bir önlem ya da tasarrufunuz oldu mu?

Sekiz; hiç yeni doğan SMA taraması yaptınız mı? Yaptıysanız Bakanlığa bildirdiniz mi?

Dokuz; tespit ettiğiniz hadise var mı? Varsa yasal ve insani bir mecburilik olarak Bakanlığımıza bildirdiniz mi? Ben bu soruların hepsinin karşılığını biliyorum. Sizin karşılık vermenizi bekleyeceğim. Yanıtınızın 14 Mayıs akşamı milletimizin huzurunda yaptığınız açıklamalar üzere olmamasını temenni ederim”

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir