1. Ana Sayfa
  2. Magazin

Mert Turak: ‘Toprak’ kadar havalı olsam Hollywood’da olurdum

Mert Turak: ‘Toprak’ kadar havalı olsam Hollywood’da olurdum
0

Yapımını Satre Sinema’nın üstlendiği, senaryosu Emrah Ertaş’ın kaleme aldığı ve direktör koltuğunda Berker Berki’nin oturduğu ‘Maske’ sinemasının galasına oyuncu takımı ile sinemaseverler katıldı.

”BU KADAR SONLARIMI ZORLADIĞIM BİR ROL OLMAMIŞTI”

Filmde ‘Barış’ karakterini canlandıran Kaan Turgut, oyunculukta hudutlarını zorlayan bir sinemada yer aldığı için çok memnun olduğunu lisana getirip ”Senaryoyu okuyup bitirdiğim ana kadar çok farklı hisler yaşadım. Sinema seyircisinin de bu sineması çok seveceğini düşünüyorum. Bu kadar sonlarımı zorladığım bir rol olmamıştı, çocukluk hayalimdi bu benim. O yüzden mental ve fizikî olarak ağır bir devir geçirdim. Sekiz saat tek bir cümleyi çalıştığım oldu” açıklamasında bulundu.

”TERS KÖŞE BİR ROL OYNADIM”

Rolünü ”Karakter beni tatmin etti, biraz zıt köşe bir rol oynadım” diye tanım eden Turgut, canlandırdığı karakter üzere gerçek hayatta makus hislerinin olmadığını anlattı:

Travmatik bir karakteri canlandırdım, ruhsal sorunları var. Çocuk yaşta yaşadığı travmatik süreç bütün hayatına yansıyor ve hayatının odak noktası haline geliyor. Şahsen ben o denli biri değilimdir. Özünde bir intikam sineması olduğunu söyleyebilirim. Hiç o denli makûs hislerim yoktur. Müspet güce inanırım. Ferdî öfke sorunlarım oldu her genç üzere bir devir, ben de çok düzgün çocukluk süreci geçirmedim.

ÖNCE DÜĞÜN SONRA GALA

Boynundaki maske kolyesiyle dikkat çeken oyuncu, ayrıyeten bir gün evvel evlendiğini ve şimdi balayına gidemediğini söyleyerek, ”Ben dün evlendim. ‘Düğünde bunu giyiyorum galada ne giyeceğim?’ diye düşününce, bu türlü espri yapayım dedim. Sonra da maske kolyesi aldım. Ay sonunda üç dört gün balayı tatiline bir yerlere gideceğiz. Balayı sonrası da İzmir’e ailemin yanına gideceğiz” dedi.

”HAYATIMIN SEÇKİN ROLLERİNDEN BİRİ”

Maske sinemasındaki rolünün hayatının seçkin rollerinden biri olduğunu tabir eden Mert Turak ise, sinemada oynadığı karakterin havalı biri olduğunu söyleyip, ”Toprak biraz lafı çat diye gediğine koyan, irite olacağınız, sizi çabucak tersleyip, yerin tabanına sokan biri. Fakat vakitle tanıdıkça sevdiğiniz biri. ‘Toprak’ kadar havalı olabilsem şu an Hollywood’da olurdum” formunda konuştu.

Totem yaparak sineması hiç izlemediğini söyleyen Turak, ”Şimdi birinci kere izleyeceğim. Ben rolümü de çok beğenip sevmiştim. Hayatımda oynadığım seçkin rollerden biri oldu. Ben bir tasarımcıyı oynuyorum. Sinemada, tiyatroda, dizide çalıştığım ne kadar kostüm dizayncısı, modacı varsa hepsinden birer modül eklediğim bir karakter oldu” dedi.

”MASKE’NİN İÇİNDE NE ARARSANIZ VAR”

Filmde 22 bin metre kumaşın kullanıldığını, 900 den fazla kostüm yapıldığını da kelamlarına ekleyen Turak, gişe ile ilgili savını ise şöyle lisana getirdi:

Küskün sinema seyircisini salonlara geri getireceğine inanıyorum. Bizim seyircimiz ağlamaya ya da gülmeye masraf lakin ‘Maske’nin içinde polisiye, dram, güldürü ne ararsanız var.

”NE HIRS NE DE İNTİKAM HİSSİM VAR”

İlk defa bir sinema sinemasında rol aldığı için çok heyecanlı olduğunu belirten Nilay Deniz, intikam dürtüsüyle hareket eden ve hırslı bir karakter olan ‘Nergis’ karakterini anlayarak oynamaya çalıştığını söyledi.

Canlandırdığı karakterin gerçek hayatta tam aykırısı olduğun ve hiç hırsları olmadığını anlatan Deniz şöyle konuştu:

Bu benim birinci sinema sinemam. Bekledim bekledim turnayı gözünden vurdum, olabilecek en düzgün işi yaptım birinci işimde. Benim çok anlayabildiğim ya da anlayabileceğim biri değildi Nergis. Direktörümüz ve senaristimiz sayesinde aştım onu bana sette çok yardım ettiler. Üç sefer okuma provası yaptık. İntikam dürtüsüyle hareket eden çok hırslı bir karakter Nergis. Benim tam tersim yani. Benim çok anlayabileceğim biri değildi yani ben orada zorlandım. Psikolojisini, sebeplerini bir halde anlamaya çalışıyoruz hak da vermemiz gerekiyor oynadığımız karaktere. Ben de hiç yok intikam duygusu ve hırs, sıfır yani. Hiç o denli dürtülerim yok, hatta bu kadar olmaması bu kadar yeterli değil. Hırsım olmadan buralara kadar geldim, biraz hırsım olsaydı kim bilir neler yapardım.

‘MASKE’NİN KONUSU

9 Haziran’da izleyiciyle buluşacak olan, tansiyon ve kara güldürüyü bir ortaya getiren, zıt köşelerle dolu senaryosuyla dikkat çeken ‘Maske’, gençlik yıllarını travmalarla geçen ‘Barış’ın yaşadıklarını atlatamayıp yaşama devam etmek için çeşitli ‘kandırma’ yolları bulmasını bahis alıyor.

Yazar Hakkında

Yorum Yap