1. Anasayfa
  2. Gündem

YÖK Başkanı Özvar: Engelli öğrencilerimizin 3’te 1’i kadın

YÖK Başkanı Özvar: Engelli öğrencilerimizin 3’te 1’i kadın
0

YÖK Lideri Özvar, Başkanlık’ta düzenlenen ‘2023 Manisiz Üniversiteler Ödül Merasimi’ne katıldı. Özvar, üniversite rektörleri ve engelli öğrencilerin yer aldığı programda, ‘Engelsiz Üniversite Bayrağı’ ve ‘Program Nişanı’ alan 21 üniversite rektörüne mükafatlarını verdi. Yükseköğretim Bilgi Sistemi bilgilerine nazaran; farklı mani seviyelerindeki öğrenci sayısının 56 bin civarında olduğunu belirten Özvar, “Bu sayı yükseköğretim sistemimizdeki öğrencilerin yaklaşık yüzde 0,8’ini teşkil etmektedir. Engelli öğrencilerimizin yaklaşık 3’te 1’i bayanlardan oluşmaktadır. Bayan engelli öğrenciler, erkek öğrencilere kıyasla daha fazla dezavantajla karşı karşıya kalmakta ve üniversiteye erişimde problemler yaşamaktadır. Ayrıyeten, engelli öğrencilerin yaklaşık yüzde 90’ı, açık öğretim programı uygulayan üniversitelerimizi tercih etmektedir. Bu tercihin temel nedeni, yüz yüze eğitim programlarında ulaşım, barınma üzere temel gereksinimlerini karşılayamamalarıdır. Bilhassa engelli bayanlar, bu problemlerle daha sık karşılaşmakta ve üniversiteye erişim noktasında daha fazla dezavantajlı bir pozisyonda bulunmaktadır” diye konuştu.

‘ENGELSİZ EĞİTİM ORTAMI OLUŞTURULMALI’

Özvar, engelli bireylerin, üniversiteye erişim ve olanakların kısıtlılığı nedeniyle topluma katılımlarının istenilen seviyede gerçekleşmediğini kaydederek, “Toplumumuzun ilerlemeye ve gelişmeye devam etmesi, engelli öğrencilerin üniversiteye erişimi için daha fazla dayanak ve fırsat sağlanmalı, manisiz bir eğitim ortamı oluşturulmalıdır. Erişilebilirlik standartlarına uygun yerleşkelerin yanı sıra, engelli öğrencilerin özel gereksinimlerine yönelik akademik takviye ve kaynaklar da sağlanmalıdır. Bu sebeple, engelli bireylerin eğitim imkanlarından bütünüyle yararlanabilmeleri ve eğitime iştiraklerini desteklemek hedefiyle yapacağınız çalışmaların ne kadar kıymetli olduğunu bir kere daha vurgulamak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Engelleri aşarak üniversiteye adım atan her bir öğrencinin, toplumun çeşitliliğini ve zenginliğini artırdığını söz eden Özvar, “Bu gayret sadece kampüslerimizle hudutlu kalmamalı; sosyolojiden mimarlığa, kent ve bölge planlamasından yazılım mühendisliğine kadar bünyelerinizde bulunan bütün alanlarda yapacağınız çalışmalarla ve geliştireceğiniz projelerde, engelli öğrencilerimiz başta olmak üzere bütün engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata iştirakini kolaylaştıracak katkılar sunmanızı, bir temenniden çok ödev olarak sizlerden beklediğimizi belirtmek isterim” açıklamasında bulundu.

’56 ÜNİVERSİTE 295 BAYRAK ALDI’

Bu yıl ‘Engelsiz Üniversite Ödülleri’ için 97 üniversiteden toplam 1091 müracaat yapıldığını belirten Özvar, “47 panelist tarafından yapılan kıymetlendirme sonuçlarına nazaran; 56 üniversite toplam 295 bayrak almaya hak kazanmıştır. Bu bayraklardan 152’si yerde erişilebilirliğe verilen ‘turuncu bayrak’, 92’si eğitimde erişilebilirliğe verilen ‘yeşil bayrak’ ve 51’i de sosyo-kültürel faaliyetlerde erişilebilirliğe verilen ‘mavi bayrak’ olmuştur” dedi.  (DHA)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir