1. Anasayfa
  2. Gündem

Yeğenini çöp evde tutan teyze hakim karşısında!

Yeğenini çöp evde tutan teyze hakim karşısında!
0

Nilüfer ilçesi Görükle Sakarya Mahallesi’ndeki bir apartmanda dairesi olan Aydın S., konutunu 1 Temmuz 2020’de Kamuran Pınar Acar’a kiraya verdi. Acar, konut sahibine hiç kira ödemedi. Bunun üzerine Aydın S., avukatı Batuhan Arısoy aracığıyla mahkemeye başvurdu. Bursa 4’üncü İcra Hukuk Mahkemesi’nde görülen davalara Kamuran Pınar Acar katılmadı. Mahkeme, mart ayında kira borcunu ödemesi için Kamuran Pınar Acar’a tebligat gönderdi. Acar, kira borçlarını ödemeyince mahkeme, meskenin tahliye edilmesini kararlaştırdı. Kararın akabinde meskene giden icra takımı, dairenin kapısını çilingir yardımıyla açtırdı. Kapının açılmasıyla gruplar, çöp meskenle karşılaştı. Meskenin giriş kapısının kilidi yenisiyle değiştirildikten sonra gruplar meskenden ayrıldı. Sonraki gün çilingir yardımıyla konuta giren Kamuran Pınar Acar, mahkemenin tahliye kararına uymayıp, konuta girmeye devam ettiği gerekçesiyle gözaltına aldı. Polis merkezine götürülen Kamuran Pınar Acar, sözünün akabinde hür bırakıldı.

ÇÖP KONUTTAN ‘ÇOCUK’ ÇIKTI

Bu sırada çöp konutun temizlenmesi için Nilüfer Belediyesi gruplarına haber verildi. Meskene gelen gruplar, paklık çalışmasına başladıkları sırada bir odanın kapısının kilitli olduğunu belirledi. Kapıyı kırıp içeri giren paklık vazifelileri, çöplerle dolu odada baygın halde yatan çocukla karşılaştı. Çocuğun odada kilitlendiği ve tuvaletini dahi odaya yaptığının görülmesiyle, sıhhat ve polis gruplarına haber verildi. Çöp meskende tutulan çocuk, sıhhat takımının birinci müdahalesinin akabinde ambulansla Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılıp tedaviye alındı. Yaklaşık 1 yıldır odada kilitli tutulduğu düşünülen çocuğun saçlarıyla tırnaklarının uzadığı, çok zayıfladığı ve bedeninde yaralar olduğu görüldü.

TEYZE TUTUKLANDI, YEĞEN MÜDAFAA ALTINDA

Olayın akabinde polis takımları, çocuğun kim olduğunu ve neden çöp meskende tutulduğunu belirlemek için soruşturma başlattı. Gruplar, Kamuran Pınar Acar’a ulaşamadı. Çocuğun Acar’ın kız kardeşi Yasemin A.’nın olduğu ve isminin de Cem Muhammet A. olduğu belirlendi. Kamuran Pınar Acar’ın uzun vakittir kardeşiyle görüşmediği ve yeğenine de kendi baktığı, onu meskende kilitli odada tuttuğu belirlendi. Yeğenini 1 yıldır alıkoyduğu savıyla tekrar gözaltına alınan teyze Kamuran Pınar Acar, emniyetteki süreçlerinin akabinde ‘Çocuğun kaçırılması ve alıkonulması’ suçlamasıyla adliyeye sevk edildi. Çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanan Kamuran Pınar Acar, Bursa Yenişehir Bayan Kapalı Cezaevi’ne konuldu.

Cem Muhammet A., Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi’ndeki tedavisinin akabinde Antalya’ya, annesinin yanına gönderildi. Burada, Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüğü grupları tarafından müdafaaya alınıp, Akdeniz Üniversitesi’ne kaldırılan Cem Muhammet A., tedavisinin akabinde Sevgi Konutu’na yerleştirildi.

‘EĞER BULUNMASAYDI HAYATINI KAYBEDEBİLİRDİ’

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma 5 ayda tamamlandı. Görevlendirilen 2 cumhuriyet savcısının hazırladığı 7 sayfalık iddianamede, suçlamaları kabul etmeyen Kamuran Pınar Acar hakkında, ‘İhmali davranışla öldürmeye teşebbüs’, ‘Çocuğa eziyet’ ve ‘Çocuğu kaçırma’ ve ‘Kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma’ kabahatlerinden 27 yıl mahpus cezası istemiyle dava açıldı. İddianamede, Kamuran Pınar Acar’ın akıl sıhhatiyle ilgili rapor da yer aldı. Kabahat tarihinde, Kamuran Pınar Acar’ın akıl hastalığının bulunmadığı ve zayıflığının saptanmadığı belirtildi. İddianamede, tıpkı vakitte savcılığın talebi üzerine, Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi İsimli Tıp Ana Bilim Kısmı Başkanlığı’nca tanzim edilen rapora da yer verildi. Raporda, çocuğun beslenme ihmali nedeniyle organlarında ve bedeninde kalıcı hasar kalabileceği, ‘eğer bulunmasaydı hayatını kaybedebileceği’ belirtildi. Cem Muhammet’in evraka giren fotoğraflarına nazaran de 1 yıl boyunca kilit altında tutulduğu belirtildi.

DURUŞMA 1 SAAT SÜRDÜ

Mart ayında birinci kere hakim karşısına çıkan teyze Kamuran Pınar Acar’ın, yargılanmasına devam edildi. Bursa 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, Yenişehir Kapalı Bayan Cezaevi’nde tutuklu bulunan Kamuran Pınar Acar ile taraf avukatları ve Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi Lider Yardımcısı avukat Rabia Ercan hazır bulundu. Ercan’ın davaya katılma talebi reddedilirken, saklılık kararı bulunan ve 1 saat süren duruşmada, mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı eksik evrakın tamamlanması için temmuz ayına erteledi.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir