1. Ana Sayfa
  2. Gündem

VIP göçmen kaçakçılık çetesi çökertildi! Kusursuz sahte pasaport bulundu

VIP göçmen kaçakçılık çetesi çökertildi! Kusursuz sahte pasaport bulundu
0

İstanbul merkezli Ankara, Kayseri, Bursa, Tekirdağ ve Gaziantep’te yerli ve yabancı asıllı bireylere, 10 bin dolar ile 30 bin dolar karşılığında geçersiz pasaport, kimlik, ehliyet ve oturum kartı üzere dokümanlar düzenleyen ve bu evrakları kargo aracılığıyla yurtiçi ve yurtdışındaki alıcılara gönderdiği tespit edilen şüphelilere yönelik operasyon gerçekleştirildi.

Operasyonlarda, 373 adet düzmece pasaport, 288 adet geçersiz kimlik, 5 adet kart basma aygıtı, 2 adet kart baskı makinesi, 5 adet yazıcı, 5 adet kimlik kaplama aygıtı, 4 adet kesme makinesi, 2 adet fotokopi makinesi, 2 adet kart okuma aygıtı, 5 adet mor ışık aygıtı, 2 adet tabanca, ehliyet ve oturum kartları ile bu dokümanların üretiminde kullanılan 3 adet bilgisayar ve çok sayıda malzeme ele geçirildi.

Operasyon kapsamında 8 kuşkulu yakalanarak gözaltına alındı. Emniyetteki süreçlerinin akabinde ‘sahtecilik’ cürmünden adliye sevk edilen şüphelilerden 4’ü tutuklanırken, 4’ü isimli denetim kuralıyla hür bırakıldı.

CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ, geçersiz evrak çetesine yapılan operasyonla ilgili şu ayrıntıları paylaştı:

VIP uydurma evrak çetesine hayli kritik bir operasyon. Kusursuz çeteye yapılan kusursuz bir operasyon. Bakırköy, Büyükçekmece ve İyilerde merdiven altı atölyeler kuruyorlar. Çetenin Afrika, ABD ve Avrupa’da irtibatları var. ABD’nin birtakım eyaletlerinde ehliyet almak çok sıkıntı. Operasyonda ABD’li havayolu şirketinde bir kişi de gözaltına alınıyor. Türkiye’de ürettikleri ehliyetleri havayolu çalışanları ile ulaştırıyorlar.

Bir ehliyeti 30 bin dolara satıyorlar ABD’de. Düzmece kimlikleri Avrupa’da ise 20 bin euroya satıyorlar. Pasaportlar mor ışık ve hologram testinden geçiyorlar. Arapça bilen polisler çete ile irtibata geçiyor. Müşteri zannediyorlar polisleri. Üç başka imalathane tespit ediliyor. Binlerce düzmece kimlik ele geçirildi. Kimlikte yazan bilgiler diğerlerine ilişkin. Mali şube takımları, toplumsal medyadan geçersiz kimlik satıldığına dair bilgiler üzerine harekete geçiyor. Memleketler arası bir operasyon düzenleniyor VIP evrak çetesine.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap