1. Anasayfa
  2. Gündem

Türkiye’nin sıra beklediği hastane

Türkiye’nin sıra beklediği hastane
0

Bolu merkeze beş kilometre uzaklıktaki Karacasu beldesinde bulunan 200 yatak kapasiteli İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne Türkiye’nin dört bir yanından hasta geliyor. Hastaneye bir kilometre uzaklıkta termal suların bulunduğu kaplıcaların yanı sıra hastanede de bulunan termal havuzlar hastalara şifa kaynağı oluyor. Türkiye’nin farklı kentlerinden hastaların ağır talebi nedeniyle yataklı servislerde felçli hastalara öncelik tanınırken daha küçük tedavi gerektiren hastalara ise aylar sonrasına sıra veriliyor. Hem termal suları hem de tedavi için sunulan konfor ve teknolojik altyapısı ile dikkat çeken hastaneye gelerek tedavi görmek isteyen yaklaşık 2 bin kişi ise sırada bekliyor.  D kümesi olarak isimlendirilen bel ve boyun fıtıkları, menisküs zedelenmesi, diz, kalça ve öbür eklem kireçlenmeleri üzere rahatsızlıklarının tedavisi için hastaneye başvuran bireylere ise yaklaşık bir yıl sonrasına sıra veriliyor.

AYNI BÖLGEYE YENİ HASTANE YAPILIYOR

Hastanede yaşanan ağır talep nedeniyle tıpkı bölgeye 65 bin metrekare kapalı alan üzerine inşa edilecek 300 yatak kapasiteli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin temel inşaatı çalışmaları sürüyor. Yeni hastanenin tamamlanmasının akabinde Bolu, Türkiye’nin fizik tedavi alanındaki en kıymetli merkezlerinden biri haline gelecek.

‘TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDAN HASTALARIMIZ GELİYOR’

Bolu Vilayet Sıhhat Müdürü Muhammed Emin Demirkol, Türkiye’nin dört bir yanından ve yurt dışından hastaların tedavi için Bolu’ya geldiğini belirterek, şunları söyledi:

“2022 yılında 60 bin poliklinik hizmeti verdiğimiz bir hastane. Hastalarımızın yaklaşık yüzde 50’sinin vilayet dışından geldiğini söyleyebiliriz. Ayrıyeten 2022 yılında 4 bin hastamız yatarak tedavi aldı. Bunun da yaklaşık yüzde 60’ını Türkiye’nin dört bir yanından gelen hastalarımızın yanı sıra sıhhat turizmi kapsamında yurt dışından gelen hastalarımız oluşturuyor. Hastanemizde 200 yatağımız var. İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi ile Merkez Ünitesinde yer alan servislerle birlikte 230 yatak kapasitesi ile fizik tedavi hizmeti veriyoruz. Daha çok A kümesi olan felçli hastaları buralara yatıyoruz.” 

‘ÖNCELİK FELÇİ HASTALARA’

Demirkol, günü birlikte gelen hastaların da sayısının çok fazla olduğunu tabir ederek, “Günlük olarak 20 poliklinikte fizik tedavi hizmeti sunuyoruz. Burada günlük yaklaşık olarak 500 hastamıza hizmet veriyoruz. Bu sayı bine kadar çıkabilir randevu ıstırabımız yok. Ayakta tedavilerde ise bir hafta ile 10 gün ortasında hizmet verebilecek durumdayız. Bu da Türkiye standartlarında çok güzel bir sayı. Hastanemizdeki yoğunluğu eritmiştik ama pandemi periyodunda burayı izolasyon hastanesi olarak kullandık. Oradan gelen iki yıllık bir birikme var. Şu an A kümesi olan felçli hastaları da olağan kaidelerde bir ay içerisinde çağırıyoruz. Ama D kümesi dediğimiz dizi ağrıyan, omzu ağrıyan hastalarımızın yatış müddeti bir yıla uzamış durumda. Zira önceliğimiz felçli hastalarımız. Öteki hastalara günü birlik gidip gelmeyi tavsiye ediyoruz. Şayet günü birlik gidip gelirlerse 15 gün içerisinde başlayabileceklerini söylüyoruz” dedi.

‘DİĞER HASTANELERE ÖRNEK OLMASINI İSTİYORUM’

Felçli olan ve fizik tedavi için İstanbul’dan gelen Hüseyin Akkoyun, “Bu hastaneden çok mutluyum. Başka hastaneler örnek olmasını istiyorum. Türkiye’nin birçok vilayetinde fizik tedavi aldım lakin Bolu’da bulunan hastanenin bir numara olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.

Hastanede tedavi gören hastalardan omurilik felci bulunan Mustafa Buyruk ise Antalya’dan geldiğini tabir ederek, “Çok işlevli bir hastane arıyorduk. Geçen yılda tedavi için gelmiştim. Antalya’da bu türlü bir hastane yok. Hepsi özel hastaneler bu nedenle buraya geldik” diye konuştu.(DHA)

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir