1. Anasayfa
  2. Gündem

Trabzon’da alarm! Fol Deresi yükseldi, bölgede teyakkuza geçildi

Trabzon’da alarm! Fol Deresi yükseldi, bölgede teyakkuza geçildi
0

Türkiye’yi de etkileyen çok hava olayları son 40 yılda Avrupa’da 195 bin can aldı. Uzmanlar, İç Anadolu ve Orta Karadeniz’de tesirli çok yağışları global ısınmaya bağlarken, Orta Karadeniz’e dikkat çeken AFAD, Artvin, Giresun, Rize ve Trabzon’a yağış uyarısı yaptı.

FOL DERESİ YÜKSELDİ, ANONSLU İHTAR GELDİ

Trabzon’da tesirli olan sağanak nedeniyle Vakfıkebir ilçesinin yüksek rakımlı mahallelerinde taşkın ve heyelan meydana geldi. Taşkın sonucu tali yollarda su birikintileri oluştu.

Vakfıkebir-Tonya kara yolu üzerinde yer alan kum-çakıl deposunu da sel bastı. Depo çalışanları, göle dönen depodaki suyu tahliye etmeye çalıştı. Sürmene’nin akabinde yağışın tesirli olduğu Vakfıkebir ilçesinden geçen Fol Deresi’nde de su düzeyi yükseldi; suyun rengi yeşilden, kahverengiye döndü. Belediye hoparlöründen, belli aralıklarda anonslar yapıldı. Vatandaşların, ani sel ve su baskınlarına karşı dikkatli olması ihtarında bulunuldu. Yağışın sürdüğü ilçede köprü etraflarında tedbir alan polis takımları ise araç şoförleri ve yayalara kelamlı ikazlarda bulunuyor.

1/9

2/9

3/9

4/9

5/9

6/9

7/9

8/9

9/9

TRABZON- GÜMÜŞHANE KARA YOLUNDA HEYELAN

Doğu Karadeniz’de tesirli olan sağanak nedeniyle Trabzon’un Maçka ilçesinden geçen Trabzon-Gümüşhane kara yolu, meydana gelen heyelan nedeniyle ulaşıma kapandı. Yamaçtan kopup yola akan toprak, ağaç ve irili ufaklı taş kütlelerinin temizlenmesi için kara yolları ve belediye grupları, iş makineleriyle çalışma başlattı. Yaklaşık 1 saatlik çalışmayla yol, tekrar ulaşıma açıldı.

BATI ISINIYOR, DOĞU’DA YAĞIŞ VAR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran: Yurt genelinin modüllü ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ile Sinop etraflarının sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların: Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde lokal olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Batı kısımlarda 2 ila 4 derece artacağı, başka yerlerde kıymetli bir değişiklik olmayacağı iddia ediliyor.

RÜZGAR

Genellikle kuzey, Akdeniz kıyıları ile doğu kesitlerde güney istikametlerden hafif orta sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında kısa vadeli kuvvetli olarak esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların: Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde mahallî olmak üzere kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, mahallî su baskını, yıldırım, mahallî dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

AFAD’DAN VATANDAŞLARA: DİKKATLİ OLMASINI KIYMETLE HATIRLATIYORUZ

Öte yandan 13 kent için Meteoroloji Genel Müdürlüğü sarı ve turuncu kodlu ikaz yayınladı. İhtarda vilayetler şu biçimde sıralandı;

Meteoroloji’den alınan son bilgilere nazaran; 15 Haziran Perşembe günü;

* Ordu, Gümüşhane, Bayburt, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Erzurum ve Erzincan etraflarında mahallî kuvvetli;

* Giresun ve Trabzon etraflarında kuvvetli yer yer çok kuvvetli; Rize ve Artvin etraflarında çok kuvvetli yer yer şiddetli gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

– Turuncu yağış uyarısı verilen vilayetlerimizdeki vatandaşlarımıza #AFAD tarafından SMS ile bilgilendirme yapılmıştır.

Vatandaşlarımızın ani sel, su baskını, yıldırım, mahallî dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar, kısa periyodik fırtına ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli olmasını kıymetle hatırlatıyoruz.

32 YILIN REKORU

Günlerdir tesirli olan sağanak yağışlar sonrası uzmanlar, global iklim değişliğinin Türkiye’de de tesirli olduğunu vurguladı. Global ısınmanın yağış rejimini değiştirdiğini, can ve mal kayıplarıyla sonuçlanan sel ve heyelanı beraberinde getirdiğini belirten uzmanlar, mümkün ani ve lokal yağışların yanı sıra meteorolojik ihtarların dikkate alınmasını önerdi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün dün yayımladığı Mayıs 2023 raporuna nazaran, son yıllarda kuraklık sinyalleri veren Türkiye’de mayıs ayında yağışlarda rekor seviyeye ulaştı. Güneydoğu haricindeki 6 bölgede, 1991-2020 normali ve geçen yıla nazaran en yüksek yağış düzeylerine ulaşıldı. Mayısta Türkiye genelinde metrekareye ortalama 66.8 kilogram yağış düştü. Yağışlar normaline nazaran yüzde 27, geçen yıl mayıs ayına nazaran yüzde 51 artış gösterdi. Vilayet geneli yağışlarda en fazla yağış 150,8 kilogram ile Uşak’ta yaşanırken, en az yağış alan vilayet ise 14.5 kilogram ile Mardin oldu.

DÖRT KENT, DİKKAT

AFAD, Artvin, Giresun, Rize ve Trabzon için yağış uyarısı yapan AFAD açıklamasında “Perşembe (bugün) akşam saatlerine kadar beklenen gök gürültülü sağanak yağışların Gümüşhane etraflarında lokal kuvvetli metrekareye 21-50 kilogram, Giresun ve Trabzon etraflarında kuvvetli yer yer çok kuvvetli metrekareye 40-75 kilogram Rize ve Artvin etraflarında yer yer şiddetli metrekareye 51-100 kilogram olacağı varsayım ediliyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, mahallî dolu, ani kuvvetli rüzgâr, kısa müddetli fırtına, heyelan üzere aksiliklere karşı önlemli olunmalıdır” dendi.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir