1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Figen’in yakılarak öldürüldüğü iddiası! Kardeşi tek tek anlattı

Figen’in yakılarak öldürüldüğü iddiası! Kardeşi tek tek anlattı
0

Yeşilbağcılar Mahallesi Dağdibi mevkisinde 21 Ocak’ta 112 Acil Davet Merkezi’ni arayan Süleyman Çoban (43), yengesi Figen Çoban’ın (40) öldüğünü belirtip, ihbarda bulundu. Üzerine akaryakıt döküp, kendini ateşe verdiği belirtilen 3 çocuk annesi Çoban’ın cesedi, otopsi için Muğla İsimli Tıp Kurumu’na kaldırıldı. Jandarma, Figen Çoban’ın eşi Mehmet Emin Cet Çoban (44) ile kayınbiraderi Süleyman Çoban’ı gözaltına aldı.

2 kardeş, 22 Ocak’ta yurt dışına çıkış yasağı konulup, isimli denetim koşulu ile hür bırakıldı. Kuşkulu görülen vefata ait araştırmasını sürdüren jandarma, bu defa Mehmet Emin Cet Çoban, Süleyman Çoban, anne Hatice Çoban ve komşuları Vahit Sarı’yı gözaltına aldı. 3 kuşkulu, ‘kasten öldürme’ hatasından tutuklandı, Sarı ise isimli denetim kuralı ile salıverildi.

Figen Çoban’ın vefatına ait Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianame, 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede, Mehmet Emin Cet Çoban, kardeşi Süleyman ve annesi Hatice Çoban’ın (65) kuşkulu ve çelişkili durumlarının, olayın intihar olmadığını gösterdiği belirtildi. Mehmet Emin Cet Çoban’ın olay sırasında alkollü olduğu, olay tarihinde ve evvelki periyotlarda eşine şiddet uyguladığı, kendisini aldattığını düşündüğü iddianamede yer aldı. Figen Çoban’ın başına aldığı darbenin tesiri ile frontal bölgede ekimoz meydana geldiği, bu yaralanma nedeniyle hareket kabiliyetinin kısıtlandığı, sırtüstü yatar vaziyette olduğu sırada üzerine hızlandırıcı husus dökülüp yakıldığı, çakmağın elinin yanına yerleştirildiği de aktarıldı.

6 YAŞINDAKİ OĞLU ANLATTI

İddianamede ayrıyeten İsimli Tıp Kurumu 1’inci İsimli Tıp İhtisas Heyeti’nin otopsi raporunda; alınan doku örneklerinin Kimya İhtisas Dairesi’nde yapılan tetkikinde tespit edilen ilaç etken hususlarının, kişinin tedavisinde kullanıldığı, toksik seviyede olmadığı söz edildi. Tespit edilen karbonmonoksit seviyesinin ise tek başına mevt meydana getirebilecek ölçüde olmadığı, aranan öteki toksik hususların bulunmadığı, kişinin zehirlenerek öldüğünün tıbbi kanıtlarına ulaşılamadığı vurgulandı. İddianamede; çiftin 6 yaşındaki oğullarının isimli görüşme odasında alınan sözünde; babasının annesini yaktığını anlattığına yer verildi.

BİRLİKTE HAREKET ETMİŞLER

İddianamede, şüphelilerin fikir ve aksiyon birliği içerisinde hareket ettikleri de vurgulandı. Mehmet Emin Cet Çoban ile kardeşi Süleyman Çoban’ın 112 Acil Davet Merkezi’ni aramadan evvel yanan cesedin fotoğrafını çektikleri belirtildi. Ayrıyeten Mehmet Emin Cet Çoban hakkında soruşturma yürütülmesini engellemek için olay sırasında konutta olmadığına yönelik kanıt yaratmak için güvenlik kamerası olan markete gittiği vurgulandı. Figen Çoban’ın komşusu Vahit Sarı’nın 112 Acil Davet Merkezi’ne, ‘Biri, eee birisi birilerini yaktı’ diye ihbarda bulunduğu, Süleyman Çoban’ın ise olayı görmesine karşın şüphelilere bahis ile ilgili konuşmamalarını söylediği belirtildi. Mehmet Emin Cet Çoban, Süleyman Çoban ve Hatice Çoban için ‘kadına karşı taammüden öldürme’, ‘canavarca hisle yahut eziyet çektirerek öldürme’, ‘eşi taammüden öldürme’ kabahatlerinden ağırlaştırılmış müebbet mahpus, Vahit Sarı içinse ‘suçluyu kayırmak’ cürmünden 5 yıla kadar mahpus cezası istendi.

‘OLAYIN GERÇEK BOYUTU ORTAYA ÇIKARILDI’

13 Temmuz’da Muğla 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davanın birinci duruşmasından evvel Figen Çoban’ın annesi Zeliha Karataş (63) babası Haydar Karataş (66), kız kardeşi Filiz Karataş (22) ve ailenin avukatı Kemal Ertuğrul, gazetecilere açıklamada bulundu. Ertuğrul, yargıya itimatlarının sonsuz olduğunu belirtip, “Jandarma ve Cumhuriyet Başsavcılığı’nın üstün araştırması sonucu olayın gerçek boyutu ortaya çıkarıldı. Bu türlü bir trajediye sebep olan şahısların, bütün bayan cinayetleri davalarında olduğu üzere tutunacakları ‘tahrik’ indirimi ögesi bu belgede yoktur. En ağır halde cezalandırılmaları için tüzel çabamızı sürdüreceğiz” dedi.

Filiz Karataş ise “Ablam için sonuna kadar savaşacağız. Adalete sonuna kadar güveniyorum. Hatalıların en ağır cezayı almasını istiyorum. Adalet yerini bulacak, buna inanıyorum” diye konuştu. Baba Haydar Karataş da adalete güvendiklerini söyledi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap