1. Anasayfa
  2. Gündem

Son dakika… Meclis’te 28. dönem başladı!

Son dakika… Meclis’te 28. dönem başladı!
0

Yeni yasama devrinin birinci birleşiminde milletvekilleri birazdan yemin edecek. Genel Kurul’un birinci birleşimini, MHP Genel Lideri ve Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli, en yaşlı üye sıfatıyla TBMM Süreksiz Lideri olarak yönetiyor.

Meclis’in yeni yasama periyodu açılışında konuşan Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da genel şurada olduğunu belirterek, “Hoşgeldiniz” diye selamladı. Meclis’te bulunan AK Partili ve MHP’li milletvekilleri de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı alkışladı.

Törende konuşan Bahçeli, ‘Sayın vekiller artık gündeme geçiyoruz. Gündemimize nazaran ant içme merasimi yapılacaktır ancak evvel Meclis lideri sıfatı ile sizleri selamlamak istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanım, kıymetli vekiller. 14 Mayıs seçimi ile tecelli eden TBMM’nin birinci merasiminin ant içme merasimi öncesi hepinizi selamlıyorum. Büyük Türk milletine şükranlarımı sunuyorum. Yeni devrin, vekillerimize, siyasi hayatımıza güzel olmasını temenni ediyorum. Birinci çeşidi 14 Mayıs 2023’te, ikinci çeşidi da 28 Mayıs’ta yapılan seçimde cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ı da gönülden kutluyorum.‘ dedi.

TBMM’DE ZAMAN TESLİM MERASİMİ GERÇEKLEŞTİ

Geçici TBMM Lideri Devlet Bahçeli Meclis Başkanlığı misyonunu Mustafa Şentop’tan devraldı.

Devir teslim merasiminde konuşan Şentop, TBMM’nin üyesi olmanın çok büyük bir erdem olduğunu belirterek, Bu periyot boyunca birlikte çalıştığım milletvekili arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. TBMM Gazi Meclis’tir. Bu periyodu biraz daha ayrıcalıklı kılan 100. Yıl dönümü olmasıydı. TBMM’nin üstün çabalarla çalıştığını söz etmek isterim. Bütün mesai arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Bu misyonu Büyük siyaset adamı Devlet Bahçeli’ye devrediyorum, güzel olsun. Parlak bir başlangıçla 28. Devir başlayacak.’ dedi.

Görevi devralan Bahçeli ise “Bu vazifesi devralmaktan onur duyuyorum. Milletimiz için güzel olur” tabirlerini kullandı. Şentop, mührü Bahçeli’ye teslim etti.

Törenin akabinde Bahçeli, Meclis’te Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

BUNDAN SONRA SÜREÇ NASIL OLACAK?

TBMM İçtüzüğü gereği, Meclis’te bugün yapılacak yemin merasiminin akabinde seçimlere geçilecek. Meclis Başkanlık Divanı ve 5 siyasi parti kümesinin idareleri belirlenecek.

Meclis Lideri seçim süreci de bugünkü yemin merasimiyle birlikte başlayacak. Bugünden itibaren 5 gün boyunca adaylık müracaatları alınacak. Siyasi partiler pazartesi ve salı günü Meclis lideri adayını TBMM Başkanlığı’na bildirecekler ve çarşamba günü TBMM Genel Şurası’nda yapılacak oylama ile yeni Meclis lideri seçiminin birinci çeşidi yapılacak. Lider seçimi saklı oylama ile yapılacak. Birinci iki oylamada 400, sonuç alınamazsa üçüncü oylamada salt çoğunluk olan 301 kabul oyuyla lider seçilebilecek. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa da bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak ve dördüncü oylamada en fazla oy alan üye lider seçilmiş olacak.

VEKİLLER YEMİN EDECEK

TBMM Genel Heyeti, saat 14.00’te en yaşlı üye MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’nin başkanlığında toplanacak. 600 milletvekili, kürsüye çağırılıp milletvekili yemini edecek.

Genel Kurul’a davetlilerin haricinde ziyaretçi kabul edilmeyecek. Meclis Lideri vazifesini süreksiz Meclis Lideri Devlet Bahçeli’ye devredecek olan Mustafa Şentop, eski TBMM liderleri için ayrılan locadan Genel Kurul’u takip edecek.

ERDOĞAN’IN YEMİN MERASİMİ YARIN GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da milletvekili yemin merasimini locadan takip etmesi beklenirken; Cumhurbaşkanı yemini ise 3 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilecek.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir