1. Anasayfa
  2. Gündem

CHP’li Öztrak: Kongre ile ilgili karar PM’de değerlendirilecek

CHP’li Öztrak: Kongre ile ilgili karar PM’de değerlendirilecek
0

CHP’li Faik Öztrak, dün CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında toplanan MYK toplantısından sonra birinci sefer konuştu.

CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Öztrak, Cumhurbaşkanı adayları Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimi kazanabilmek için çok çalıştığını belirterek, “Arzu ettiğimiz sonucu alamadık. Fakat, Genel Liderimiz ülkemizdeki her iki seçmenden birinin oyunu aldı. 25 milyon 504 bin 724 yurttaşımız Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verdi. Muhalefetin bu takviyesi koruması ve artırması, bunu hükümeti denetleme ve dengelemede kullanması, hükümetin sorumsuzluklarının, millet ismine bir ölçüde denetimini sağlayacaktır. Erdoğan da bunun farkındadır. Bu dayanağı dağıtmaya çalışmaktadır. Onun için de partimizin iç işlerine burnunu sokmaya kalkmakta, bunu da açıkça söylemektedir. İşte buna senin gücün yetmez. Yedi düvel uğraştı, genlerinde Kuvayimilliye, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk olan Mustafa Kemal Atatürk’ün partisine müdahale edemedi. Sen kimsin? CHP, milletin partisidir. Kimsesizlerin kimsesidir, CHP’nin istikametini sen çizemezsin, milletimiz çizer” sözlerini kullandı.

‘GÜÇLÜ BİÇİMDE ÇABAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Öztrak, dünkü toplantının akabinde MYK üyelerinin toplu istifa etmesine ait de “Toplantıda samimi bir öz tenkit yaptık. Biz 25 milyondan fazla yurttaşımızın takviyesini aldığımız bu seçimi, adalet yürüyüşüyle başlayan, Millet İttifakı’nın kurulmasıyla, belediyelerin kazanılmasıyla devam eden sürecin devamı olarak görüyoruz. 14-28 Mayıs seçimleri uğraşın yeni bir evreye geçişini söz etmektedir. Bazılarına nazaran bugün seçimden sonraki 5’inci gündür. Bize nazaran ise 9 ay sonra yapılacak lokal seçimle ilgili gayretin başlamasının 5’inci günüdür. Samimi bir öz tenkit yaparak, yaşadıklarımızdan ders alarak, eksiklerimizi giderip yenilenerek, uğraşa güçlü bir biçimde devam edeceğiz. Bu sürece takviye olmak emeliyle dün yapılan MYK toplantısında, Merkez İdare Konseyi üyelerimiz teamüle ve partimizin tarzlarına uygun olarak seçimden sonra yapılacak birinci Parti Meclisi toplantısından evvel Genel Liderimize istifalarını sunmuşlardır. Genel Liderimiz, yeni ‘Merkez İdare Konseyi’ni hafta sonu yapılacak Parti Meclisi toplantısının akabinde belirleyecektir. Mevcut MYK üyeleri, işlerin aksamaması ismine yeni MYK belirlenene kadar misyonlarına devam edecektir” dedi.

‘TÜRKİYE’DE BÜYÜK BİR DEĞİŞİM BAŞLAMIŞTIR’

CHP’li Öztrak, MYK toplantısında olağan kongre takvimini de ele aldıklarını kaydederek, “Bu kapsamda kongrelerle ilgili karar da hafta sonu yapılacak Parti Meclisi’nde pahalandırılacak. Bu değerlendirmeleri de dikkate alarak yeni MYK’mız bunun kararını verecektir. Önümüzdeki süreç zorludur. Yalnızca ekonomik açıdan değil, demokrasimiz ve hukuk devleti açısından da. Bunun birinci işaretleri görülmeye başlandı. Genel Liderimize yönelik fezleke tehditleri, belediye liderlerimizi vazifeden alma imaları, televizyonlara başlatılan RTÜK incelemeleri, Seyahat’in 10’uncu yılını ananlara çok sert polis müdahaleleri, Türkiye Belediyeler Birliği’ni sarayın bahçesine çeviren kararlar, AK Parti’li Belediye Meclis üyelerinin gazetecilere saldırması lakin bunların hiçbiri bizi yıldıramaz, korkutmaz. 28 Mayıs’ta, Türkiye’de her iki şahıstan birinin takviyesiyle büyük bir değişim başlamıştır. Bu önünde duranların ayaklarını yerden kesecek bir çığdır. Her adımda artacak, büyüyecek, engellenemez hale gelecektir” diye konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir