1. Anasayfa
  2. Gündem

SEÇİM SONUÇLARI 2023: 28 Mayıs Cumhurbaşkanı seçim sonuçları ve oy oranları son durum

SEÇİM SONUÇLARI 2023: 28 Mayıs Cumhurbaşkanı seçim sonuçları ve oy oranları son durum
0

Bugün saat 08.00 prestijiyle seçmenler, 81 vilayette oy kullandı. Türkiye’nin 5 yıl boyunca misyon yapacak cumhurbaşkanının belirleneceği seçim 17.00’de son buldu. Oy kullanma süreçlerinin çabucak akabinde oylar sayılmaya başlandı. Sandıkların yüzde 99.9’i açıldı ve resmi olmayan sonuçlara nazaran Recep Tayyip Erdoğan tekrar cumhurbaşkanı oldu.

YSK’DAN AÇIKLAMA

Yüksek Seçim Şurası Lideri Ahmet Yener, seçim sonuçlarına ait açıklama da bulundu. Sonuçların değişmeyeceği görülmüş, sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak seçildiği görülmüştür.

2023 CUMHURBAŞKANI 2. CİNS SEÇİM SONUÇLARI MİLLİYET.COM.TR’DE 

Türkiye 2. Tıp Cumhurbaşkanı Seçimi sonuçları saat 21.41 prestijiyle: 

Recep Tayyip Erdoğan: %52.15

Kemal Kılıçdaroğlu %47.85

Açılan sandık: %99.9

Cumhurbaşkanlığı 2. tıp seçim sonuçlarını canlı olarak Milliyet.com.tr “2023 Seçim Sonuçları” sayfasından takip edebilirsiniz. Vilayet ve ilçelerdeki oy oranlarını, Türkiye haritasından istediğiniz kente tıklayıp görüntüleyebilirsiniz.

Milliyet.com.tr seçim sayfasında, sandık oranı, iştirak oranı, kullanılan oy sayısı, geçerli oy sayısı, geçersiz oy sayısı ve toplam seçmen sayılarını da inceleyebilirsiniz.

2. TIPTA ZAFER ERDOĞAN’IN

2. çeşit seçiminde Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yarıştı. 28 Mayıs seçimlerinde zafere yüzde 51 oy oranıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan ulaştı.

ERDOĞAN’IN 17. ZAFERİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1983 yılında Refah Partisi Beyoğlu ilçe teşkilatında başladığı siyasi hayatına bir seçim zaferi daha ekledi.

1994 lokal seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan Erdoğan, misyon müddeti dolmadan Siirt’te okuduğu şiir nedeniyle mahpus cezası aldı. Cezaevinden çıktıktan sonra 2001 yılında kurulan AK Parti’nin Genel Başkanlığı ile siyasi mesleğinde yeni sayfa açan Erdoğan, partinin kuruluşundan kısa bir müddet sonra 3 Kasım 2002’de girdiği birinci seçimden zaferle ayrıldı.

Bu seçimden sonra 2004 lokal seçimleri de AK Parti’nin muvaffakiyetini sürdürdüğü seçim oldu. 2007’deki cumhurbaşkanlığı krizinin akabinde erkene alınan genel seçimlerde oylarını artırdı.

TÜRK SİYASİ TARİHİNE GEÇTİ

Böylece 6 genel seçim, 5 lokal seçim, 3 Cumhurbaşkanlığı seçimi, 3 referandum Erdoğan’ın damgasını vurduğu seçimler olarak Türk siyasi tarihine geçti.

REKOR OY ALDIĞI İLLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mayıs seçimlerinde en çok oyu Bayburt, Gümüşhane, Rize, Yozgat ve Çankırı’dan alırken, 28 Mayıs seçimlerinde de sıralama değişmedi.

 

YURT DIŞINDA KAÇ SEÇMEN OY KULLANDI?

Cumhurbaşkanı ikinci çeşit seçiminde yurt dışı temsilciliklerde oy verme süreci tamamlandı. YSK, cuma günü saat 23.00 prestijiyle yurt dışı temsilcilikleri ve gümrük kapılarında oy kullanan toplam seçmen sayısının 1 milyon 889 bin 398 olduğunu açıkladı. Gümrük kapılarında saat 17.00’ye kadar oy verme süreci devam etti.

29 MAYIS OKULLAR TATİL

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ikinci çeşit seçimlerinin sonraki günü 29 Mayıs’ta eğitim öğretime 1 gün orta verileceğini ve öğretmenlerin de idari müsaadeli sayılacağını bildirdi.

14 MAYIS CUMHURBAŞKANI SEÇİM SONUÇLARI

14 Mayıs’ta toplamda 55 milyon 833 bin 175 oy kullanıldı. Bu oyların 1 milyon 37 bin 101 tanesi geçersiz sayıldı.

Cumhur İttifakının adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49.52 oy aldı.

Millet İttifakının adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44.88 oy aldı.

Memleket Partisi adayı Muherrem İnce yüzde 0.43 oy aldı.

Ata İttifakı adayı Sinan Oğan ise yüzde 5.17 oy aldı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir