1. Anasayfa
  2. Gündem

Sağanak ve dolu hayatı felç etti

Sağanak ve dolu hayatı felç etti
0

Ankara’nın Elmadağ, Bala ve Mamak ilçelerinde evvelki gün öğlen saatlerinden itibaren tesirli olan sağanak yağış sele neden oldu. İlçelerde cadde ve yollar biriken yağmur suyuyla göle dönerken, kimi iş yeri ve konutları su bastı. Ankara-Kırıkkale-Samsun karayolunda trafik durma noktasına geldi. Bir otobüs de su tahliye kanalına düştü. Otobüste mahsur kalan üç kişi kepçe yardımıyla kurtarıldı.

Şanlıurfa’dan Ankara’nın Cihan ilçesine gelen tarım çalışanı R.Ö’yü evvelki gün Hirfanlı Barajı kenarındaki soğan tarlasını yağmurlu havada suladığı sırada yıldırım çarptı. Hastaneye kaldırılan R.Ö, kurtarılamadı.

Mersin’de evvelki akşam başlayan sağanak yağış Mersin-Tarsus-Adana tren yolunun Huzurkent mevkiindeki rayların altındaki taşların boşalmasına neden oldu. Tren seferleri süreksiz olarak durduruldu. Sağanak nedeniyle Toroslar, Akdeniz ve Tarsus ilçelerinde mesken ve iş yerlerini su bastı, kimi ishale duvarları yıkıldı.

Muğla’nın Menteşe ilçesinde, Aydın-Muğla karayolu Akçaova Mahallesi’nde yağışlardan kaynaklandığı düşünülen yolda çökme meydana geldi. İhbarla bölgeye giden trafik grupları yolda tedbir alırken karayolları grupları tarafından çöken yolda çalışma başlatıldı.

Denizli merkez ve Çal ilçesinde evvelki akşam tesirli olan sağanak, vakit zaman yerini doluya bıraktı. Yaklaşık 15 dakika yağan fındık büyüklüğündeki dolu, başta üzüm bağlarına, meyve ağaçlarına ve hububat tarlalarına ziyan verdi.

Çorum’da evvelki akşam tesirli olan dolu ve sağanak yağış sebebiyle Düvenci beldesinde dereler taştı, tarım toprakları ve kimi konutların bahçeleri sular altında kaldı.

Sinop’un Boyabat ilçesinde öncesi gece başlayıp 2 saat tesirli olan sağanak yağış nedeniyle Daylı köyü mevkisindeki Çorak Deresi’nde su taşkını meydana geldi, sekiz çadırın bulunduğu bölgede dereye gelen sel suları bir çadırı alıp götürdü, üç çadırdaki eşyalar da sel sularına karıştı.

Deprem bölgesini de vurdu

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen Adana’da dün sabaha karşı başlayan sağanak nedeniyle kimi cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu, mesken ve iş yerlerinde ise su baskınları yaşandı, ağaçlar araçların üzerine devrildi. Adana Oto Center’da şiddetli yağışın tesiriyle iki iş yerinin satısı çöktü, dört araç da ziyan gördü. Tarlalarda, uzunluğu bir metreye ulaşan mısırlar yan yattı. Osmaniye’de ise dün sabah başlayan sağanak yağmur ve fırtınadan ötürü yollar kapandı, kanallar taştı, ağaçlar devrildi.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir