1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Gurbetçi seçmenden ikinci tur rekoru

Gurbetçi seçmenden ikinci tur rekoru
0

Yüksek seçim Kurulu’nun (YSK) açıkladığı datalarına nazaran, birinci tıpta 27 Nisan-9 Mayıs tarihleri ortasındaki 12 günlük müddette yurt dışında kayıtlı 3 milyon 423 bin 759 kayıtlı seçmenden 1 milyon 691 bin 287’si sandığa gitmişti.

Gümrük kapılarında kullanılan oy sayısı da 148 bin 183 olmuştu. Yurt dışında seçime katılma oranı yüzde 49.40, gümrük kapılarında seçime katılma oranı ise yüzde 4.33 olarak açıklanmıştı.

KUYRUKLAR OLUŞTU

YSK, 2. çeşit için yurt dışında oy kullanımına yönelik sıkıştırılmış bir takvim belirledi. 20 Mayıs’ta başlayan yurt dışı temsilciliklerinde oy verme süreci 24 Mayıs’ta (bugün) sona erecek. Tıpkı tarihte başlayan gümrüklerde oy kullanma süreci de 28 Mayıs Pazar akşamı saat 17.00’ye kadar devam edecek.

Sıkıştırılmış takvime ve yurt dışında belirli sayıda merkezde oy kullanma imkanına rağmen, gurbetçi seçmen sandık başlarında yeniden kuyruk oluşturdu. YSK’da alınan bilgiye nazaran, dün saat 22.00 prestijiyle yurt dışı temsilcilik ve gümrüklerde oy kullanan seçmen sayısı toplam 1 milyon 733 bin 940 oldu.

OYLAR TÜRKİYE’YE GELİYOR

Öte yandan ikinci cins seçimleri için yurt dışı temsilciliklerde kullanılan oylar, koruma altına alınan seçim dokümanları ve zarflar diplomatik kuryeler eşliğinde THY’nin tarifeli uçaklarıyla İstanbul’a gönderilmeye başladı.

1/8

2/8

3/8

4/8

5/8

6/8

7/8

8/8

“DÜNYADA BU TÜRLÜ BİR TERTİP YAPAN ÖTEKİ BİR ÜLKE YOK”

Almanya’da en fazla Türk seçmenin bulunduğu Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki Köln, Essen, Düsseldorf ve Münster başkonsolosluklarında rekor iştirakle oy kullanıldı.

TRT Haber’in geçtriği bilgilere nazaran de; Essen kentindeki başkonsoloslukta hafta sonu nedeniyle oy kullanmak isteyen vatandaşlar uzun kuyruk oluşturdu.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Lideri Abdullah Eren, Essen Başkonsolosluğu Seçim Merkezi’ni ziyaret etti.

YTB Lideri Eren, vatandaşların sandığa ağır ilgisinden memnuniyet duyduklarını belirterek, “Dünyada bu türlü bir tertip yapan öteki bir ülke yok” dedi.

“Ben tüm vatandaşlarımızı hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun demokrasiye sahip çıkmaya, demokrasi şölenine çağırıyorum. Dünyanın hiçbir ülkesi yurt dışında 73 ülkede, 167 oy kullanma merkezinde vatandaşların ayağına bu türlü sandık götürmüyor. Muazzam bir tertip var. Burada dışişleri bakanlığımıza, büyükelçiliğimize, başkonsolosluklarımıza teşekkür ediyoruz.”

Türkiye’nin Essen Başkonsolosu Taylan Özgür Aydın da, iştirakin rekor düzeye ulaştığını vurgulayarak şu tabirleri kullandı:

“Avrupa genelinde artan bir ilgi olduğunu görüyoruz. Birinci cinse kıyasla günlük oy kullanımlarda Essen Başkonsolosluğu vazife bölgesi açısından iki katı üzerinde bir iştirak var. Sandık sayılarını biz bugün 33’e çıkardık. Vatandaşlarımızın ağır ilgisi olduğunu gördük. Devletimizin müsaadesiyle, katkısıyla bu sandık sayılarını artırdık. Vatandaşlarımız da bunun karşılığında teveccüh göstererek oy kullanmaya geldiler.”

Almanya’da oy vermek isteyen vatandaşlar 24 Mayıs Çarşamba akşamı saat 22.00’ye kadar oylarını kullanabilecek.

Yazar Hakkında

Yorum Yap