1. Anasayfa
  2. Gündem

Meteoroloji’den 28 il için uyarı! ‘Kuvvetli şekilde geliyor’

Meteoroloji’den 28 il için uyarı! ‘Kuvvetli şekilde geliyor’
0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran: Ülkemiz genelinin kesimli ve çok bulutlu, ülke genelinin(Şanlıurfa hariç) aralıklı ve mahallî sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların, Güney ve iç Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun batısı, Batı Karadeniz’in iç kısımları ile Bilecik, Sinop, Muş, Bitlis, Batman ve Siirt etrafları ve Kastamonu’nun kıyı bölümlerinin mahallî olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Karadeniz’in iç bölümleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da güney taraflardan kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği varsayım ediliyor. Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda toz taşınımı bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Sıcaklıkların, yurdun güneydoğusunda mevsim normallerinin 2-4 derece üzerinde, başka yerlerde mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Batı kısımlarda kuzey, iç ve doğu kısımlarda güney istikametlerden hafif, orta sıra orta kuvvette, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Karadeniz’in iç bölümleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da güney taraflardan kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği kestirim ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:
Yağışların, Güney ve İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz’in iç kısımları, Güneydoğu Anadolu’nun kuzeyi ile Sinop, Bilecik, Muş, Bitlis, Batman ve Siirt etrafları ile Kastamonu’nun kıyı bölümlerinin mahallî olmak üzere kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar, dolu yağışı üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Doğu Karadeniz’in iç kesitleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda güney istikametlerden kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği iddia edildiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların Bilecik etraflarında lokal kuvvetli olması bekleniyor.

EGE

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların, İzmir haricinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin mahallî sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların, Batı Akdeniz’de yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın, Doğu Akdeniz iç kesitlerinde güney taraflardan yer yer kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği iddia ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların, kuzeybatı ve batı kısımlarında yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, iç bölümleri mahallî kuvvetli olmak üzere, bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, (Artvin ve Rize etrafları hariç) bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Rüzgarın, Doğu Karadeniz’in iç bölümlerinde güney taraflardan kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği varsayım ediliyor.

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların akşam birinci saatler Muş ve Bitlis etraflarında lokal kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın, güneyli taraflardan kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği varsayım ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, (Şanlıurfa haric) bölge genelinin mahallî sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların akşam birinci saatler Batman ve Siirt etraflarında mahallî kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın, doğu kesitlerinde güneyli istikametlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor. Bölge genelinde toz taşınımı görüleceği iddia ediliyor.

UYARI YAPILAN İLLER

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Isparta, İzmir, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Siirt, Sinop, Uşak, Batman, Şırnak ve Karabük’te gökgürültülü sağanak yağış ikazında bulunuldu.

İZMİR’İN DOĞU İLÇELERİ İÇİN SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI

Meteoroloji 2’nci Bölge Müdürlüğü İddia ve Erken İhtar Merkezi’nden yapılan açıklamada, yarın saat 11.00’dan itibaren İzmir’in doğusundaki ilçeleri Bayındır, Beydağ, Bornova, Buca, Kemalpaşa, Kiraz, Ödemiş, Tire, Torbalı ve Selçuk’ta lokal olarak gök gürültülü, kuvvetli sağanak yağmur beklendiği duyuruldu. Sağanağın sabah saatlerinden itibaren vilayet genelinde mahallî kuvvetli (21-50 kg/m2) olacağının kestirim edildiği belirtildi. Ani sel, su baskını, yıldırım ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması istendi.

5 GÜNLÜK TAHMİN

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir