1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Kayıp yılan heykelinin yerine kopyası yerleştirildi

Kayıp yılan heykelinin yerine kopyası yerleştirildi
0

Galatasaray Lisesi’nin İstiklal Caddesi’nde bulunan kapısındaki sağ ve sol tarafındaki sütunlarda yer alan ikiz yılan heykellerinden biri yaklaşık 3 ay evvel bilinmeyen bir sebeple ortadan kaybolmuştu.

Okul idaresi ve Galatasaray Lisesi Vakfı tarafından kayıp heykelin yerine kopyası yaptırıldı. Mermer gereç kullanılarak yapılan ve özgünü örnek alınarak hazırlanan yılan heykeli, metal pimler, halat ve yapıştırıcı kimyasalla yerine yerleştirildi.

Ağırlığı 110 kilogramı bulan eser, sütuna 45 dakikada monte edildi. Yaklaşık 150 yıllık olduğu kestirim edilen özgün heykelin akıbeti ise bilinmiyor.

“ESERİN BİR KOPYASINI BİREBİR YAPMAYA ÇALIŞARAK BURAYA YERLEŞTİRMİŞ OLDUK”

Heykelin üretimini üstlenen Heykeltıraş Ozan Dursun, “Burada Galatasaray Lisesinin Vakfı’nın yaptırmış olduğu bir heykelleyiz. Okulun tarihinden süregelen burada yer alan bir heykel. Çeşitli şartlardan ötürü ya çalındı ya kırıldı. Vakıf vasıtasıyla bu heykelin yine onarımını yaptık, buraya aldık ve bizden sonraki kuşağa tıpkı yapıtın bir kopyasını birebir yapmaya çalışarak buraya yerleştirmiş olduk. El personelliği olduğu için yapan ustasından kesinlikle farkı olacaktır. Aslında 19. yüzyıldan kalma bir yapıtın bugün kopyasını yapıyoruz. Mermer materyalle üretildi, yontu yordamıyla. Yaklaşık 1 aylık bir süreçte ürettik. 1 ay sonra yapıtı yerleştirmiş olduk. Şu an yaklaşık 110 kilogram üzere bir tartısı var” dedi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap