1. Anasayfa
  2. Gündem

Meclis’te 28. dönemin açılışını Devlet Bahçeli yapacak

Meclis’te 28. dönemin açılışını Devlet Bahçeli yapacak
0

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Lideri Devlet Bahçeli, 28’inci Yasama Devri birinci Genel Heyet toplantısının açılışını, en yaşlı milletvekili sıfatıyla gerçekleştirecek. Osmaniye’den MHP Milletvekili olarak parlamentoya gelen Bahçeli, Meclis Lideri seçilene kadar süreksiz başkanlık vazifesini yürütecek.

En yaşlı üye geleneği, bir evvelki devirde de sürdürüldü. 27’nci devirde parlamentonun en yaşlı üyesi, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’dı. Baykal, sıhhat sıkıntıları nedeniyle bu misyonu yerine getiremedi. Parlamentonun ikinci en yaşlı üyesi, Düzgün Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, Meclis’in açılışında Başkanlık Divanı’ndaki yerini aldı.

Bugüne kadar 21 farklı isim, “Geçici Başkan” sıfatıyla birinci oturumları yönetti.

En yaşlı üyenin Meclis’i açma geleneği ise kurucu Meclis’e dayanıyor. İstanbul’un işgal altında olduğu 23 Nisan 1920’de Meclis, Ankara’da birinci toplantısını yapmıştı. Meclisin en yaşlı üyesi, 1845 doğumlu Sinop Mebusu Mehmet Şerif Bey’di.

Sinop Mebusu Şerif Beyefendi, kürsüye çıktı ve esaretin kabul edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırdı.

‘Bu Ulu Meclis’in en yaşlı üyesi, süreksiz lideri sıfatıyla ve ilahi tevfik ile milletimizin iç ve dış tam bağımsızlığı dahilinde mukadderatını şahsen ele aldığını ve yönetim etmeye başladığını bütün cihana ilan ederek Büyük Millet Meclisi’ni açıyorum.’

 

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir