1. Anasayfa
  2. Gündem

‘Koalisyon acısını artık çekemeyiz’

‘Koalisyon acısını artık çekemeyiz’
0

GÜLDEN GELBAL İstanbul – Erdoğan, Esenler Dörtyol Meydanı’ndaki halk buluşmasında yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:  

DÜNYAYA DEMOKRASİ DERSİ: Yüzde 87’nin üzerinde bir iştirakle dünyaya örnek bir demokrasi dersi verdik. Dünyada bu türlü bir yer bulamazsınız. Yüzde 40, yüzde 50, buralarda seçimler yaparlar. Bizde ise yüzde 90’a dayandı. Milletin iradesinin başımızın üstünde yeri vardır. Birinci çeşitte rakiplerimize hatırı sayılır bir fark attık. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte parlamento seçimleri defteri artık kapandı. Milletimiz, 323 milletvekilini Cumhur İttifakı’na vererek aslında hangi irade tarafından yönetilmek istediğini de beyan etti.  

İSTİKRAR SÜRSÜN: Artık Millet İttifakı ne yapıyor? Ne yapacak? Siz, artık parlamentonun dışında kaldınız. Bay bay Kemal sen ne yapacaksın? Bir kez parlamentoya sırtını dayamadıktan sonra yapabileceğin bir şey var mı? Yok. Yasama organı neresi? Parlamento. Parlamentoda 323 kimde? Cumhur İttifakı’nda. Sen nasıl kanun çıkaracaksın? İnsanımız ne diyor? Bir kere daha istikrar sürsün Türkiye büyüsün diyor. Tercihini bizden yana zati kullandı.  

ÇİFT BAŞLILIK OLUŞMASIN: Artık önümüzde kritik bir imtihan olan 2. çeşit var. Sandıklara giderek yarım kalan işimizi çok daha güçlü bir biçimde tamamlayacağız. Yasama ile yürütmenin daha güzel iş birliği içinde çalışmasını sağlayacak biçimde oylarımızı kullanacağız. Burada bir çift başlılık oluşmasına müsaade verebilir miyiz? Öyleyse pazar günü Erdoğan kardeşinize dayanakla birlikte inşallah 323’ün güçlü bir biçimde Türkiye’yi yönetmesine karar vereceğiz. Zira biz koalisyonların acısını geçmişte çok çektik. Artık bu acıları bir daha çekemeyiz. Devlet organları ortasındaki çekişmelerin bedelini çok ağır ödedik. Haftalar boyunca hükümetin kurulamadığı devirlere şahit olduk. Ne vakit yasama, yürütme ve yargı ahenk içinde çalışmaya başladı, işte o vakit ülkemiz, ekonomik olarak da siyasi olarak da güç kazandı. Mecliste Cumhur İttifakı, cumhurbaşkanlığında da bu kardeşinizle, durmak yok yola devam diyeceğiz.  

‘Pazarcıyla hengameye mı geldi sıra?’

BÖYLE İDARECİLİK OLMAZ: Son 21 yılda yaptıklarımız ortada. Kardeşlerim şunu soracaksınız. Ya Bay bay Kemal’in referansı nedir? Ne yaptı. Musluk, musluk, musluk açtı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı bir şey var mı? Allah göstermesin bir yağmur olduğu vakit her tarafı sel alıp götürüyor. Nerede lider? Bodrum’da. Nerede İsviçre’de kayakta. Dün de işte ne yaptı? Bir tane pazarcıyla arbede ediyor. Ya pazarcıyla arbede edilir mi. Her şeyi bitirdin artık pazarcıyla hengameye mı geldi sıra? Ondan sonra da zabıtalarla tutup karakola götürüyor. Hale bak ya. Ne oldu? Onlar da bıraktı. Ya bu türlü bir idarecilik olmaz. Bu türlü bir belediye başkanlığı olmaz. Bıraktı belediyeyi, gitti Van’da siyaset yapıyor. Orada PKK’nın işaretini yapıyor. Hanım, bir taraftan, o bir taraftan. Ya bunlar teröristlerle el ele, kol kola. Pazar günü bunlara gereken dersi vermemiz lazım.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir