1. Ana Sayfa
  2. Gündem

İsveç’in NATO’ya giden yolu Ankara kavşağından geçiyor

İsveç’in NATO’ya giden yolu Ankara kavşağından geçiyor
0

AYDIN HASAN/ANKARA- Toplantıya NATO heyeti lideri olarak NATO Genel Sekreter Kabine Şefi Stian Jenssen, İsveç heyeti lideri olarak İsveç Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Büyükelçi Jan Knutsson ve Finlandiya heyet lideri olarak da Finlandiya Dışişleri Bakanlığı Daimi Devlet Sekreteri Jukka Salovaara katılacak.

Toplantı, İsveç’in NATO’ya üyeliği sürecinde kritik bir kavşak özelliği kazandı. ABD; Finlandiya’nın nisan ayındaki üyeliğinin akabinde İsveç’in eski Sovyet ülkesi Litvanya’nın başşehri Vilnius’taki NATO Zirvesi’nde 32. üye olarak kayda geçmesini istiyor. Onay için terörle çaba konusunda somut adım bekleyen Türkiye ise İsveç’in yanı sıra NATO ve ABD ile de üç ayaklı bir diplomasi yürütüyor.

Toplantının ana gündemini; İsveç’in Üçlü Muhtıra’da kayıtlı taahhütlerini hayata geçirmeye yönelik attığı adımlar oluşturacak. İsveç ve Finlandiya, Üçlü Muhtıra çerçevesinde terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle çabada Türkiye ile tam dayanışma ve işbirliği sergileyecekleri, PKK terör örgütü başta olmak üzere ulusal güvenliğine yönelik tüm tehditlere karşı Türkiye’ye tam dayanak verecekleri, PYD/YPG ve FETÖ’ye takviye sağlamayacakları tarafında taahhütte bulunmuşlardı.

İLK İADE KARARI

İsveç, uyuşturucu kaçakçılığından karar giyen ve terör örgütü PKK destekçisi olduğu belirtilen bir kişiyi Türkiye’ye iade ediyor. AFP’ye açıklamalarda bulunan İsveç Adalet Bakanlığı yetkilisi Ashraf Ahmed, hükümetin 35 yaşındaki Türk vatandaşı için iade kararı verdiğini doğruladı. Öte yandan geçtiğimiz şubat ayında Kur’an-ı Kerim yakmak isteyen iki bireye güvenlik telaşlarını münasebet göstererek müsaade vermeyen İsveç polisinin kararı Yüksek Mahkemece iptal edildi.

ZİRVEYE GERİ SAYIM

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla on yıllardır devam eden tarafsızlıklarına son veren İsveç ve komşusu Finlandiya, dünyanın en büyük askeri ittifakı NATO’ya üyelik başvurusu yaptı. Haziran 2022’de İspanya’da gerçekleşen NATO Tepesi öncesinde Türkiye, İsveç ve Finlandiya ortasında bir mutabakat imzalandı. Ankara, terör örgütlerine takviye veren İskandinav ülkelerinin ittifaka katılabilmesi için mevcut tavrını değiştirmesini kural koştu.

İsveç’te bu yılın birinci ayında Türkiye’yi ayağa kaldıran iki provokasyon yaşandı. PKK’lı teröristler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın maketini Stockholm Belediyesi önünde astı, birkaç gün sonra ise çok sağcı siyasetçi Rasmus Paludan Türkiye’nin İsveç Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yaktı. Provokasyonların akabinde Ankara Stockholm’le devam eden müzakereleri askıya aldı.

Türkiye Mart ayının sonunda Finlandiya’nın NATO’ya girişine onay verdi ve İskandinav ülkesi 4 Nisan’da resmen ittifakın 31’inci üyesi oldu.

NATO üyeleri, Ankara’nın İsveç’in ittifaka iştiraki için onay vermesini dört gözle bekliyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, geçtiğimiz günlerde Türkiye’deydi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştü. ABD ve öteki NATO üyeleri, İsveç’in gelecek ay Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta gerçekleşecek tepede ittifaka resmen katılmasını umut ediyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap