1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Hrant Dink cinayetinde yeni dava!

Hrant Dink cinayetinde yeni dava!
0

Damla GÜLER – milliyet.com.tr Agos Gazetesi Genel Yayın Direktörü Hrant Dink’in 2007 yılında öldürülmesinin akabinde cinayette ihmali bulunan kamu görevlilerin yargılandığı dava 2021 yılında karara bağlanmıştı.

Kararla birlikte mahkeme, ortalarında Erhan Tuncel, Yasin Hayal ve eski emniyet müdürü Ramazan Akyürek’in de bulunduğu 11 sanık hakkında çeşitli hatalardan suç duyurusunda bulunulmasına karar vermişti. Cürüm duyurusunun akabinde 11 sanık hakkında yeni bir dava açıldı.

“YASİN HAYAL’İ BEN AZMETTİRMEDİM”

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen birinci duruşmaya tutuklu sanıklar Ses ve İmajlı Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada taraf avukatları da hazır bulundu. Duruşmada savunma yapan Yasin Hayal, evvelki savunmalarını tekrar ettiğini söyleyerek, “Ekleyecek konu yoktur” dedi. Hayal’in akabinde savunma yapan Erhan Tuncel, davanın zamanaşımına uğradığını söyleyerek, “Davanın düşürülmesi yasal zorunluluktur. FETÖ ile en faal gayret edenlerden biriyim. Olay tarihinde FETÖ terör örgütü bulunmamaktadır. Münasebetiyle örgüt üyeliği suçlamasını kabul etmiyorum. FETÖ’nün en çok mağdur ettiği bireylerden biriyim. Yasin Hayal’i ben azmettirmedim” dedi. Sanık Ali Fuat Yılmazer ise savunmasının hazır olmadığını söyleyerek müddet istedi.

Alınan savunmaların akabinde orta kararını açıklayan mahkeme heyeti, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yazı yazarak 2005 yılından itibaren İstihbarat Şube Ünitelerinden elde edilen bilgi ve dokümanların başka ünitelerle paylaşılmasının tarafında yasal düzenleme ve fiili uygulama olup olmadığının bildirilmesini istedi. Tutuklu sanık Adem Sağlam’ın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme duruşmayı erteledi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap