1. Anasayfa
  2. Gündem

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Çankırı’da cami açılışına katıldı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Çankırı’da cami açılışına katıldı
0

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, Yüksek Öğretim Heyeti (YÖK) Lideri Erol Özvar, Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Yerleşke Camii’nin açılış merasimine katıldı. Merasime Erbaş ve Özvar’ın yanı sıra Çankırı Valisi Abdulllah Ayaz, AK Parti Küme Başkanvekili ve AK Parti Çankırı Milletvekili Emin Akbaşoğlu, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, akademisyenler, üniversite işçisi ve öğrenciler katıldı. Açılış merasimi öncesinde YÖK Lideri Erol Özvar, Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Yerleşke Mescidinde cuma namazını kıldırdı. Cuma namazının akabinde düzenlenen merasimle, cami dualarla hizmete açıldı.

Törende konuşan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, üniversitede verdikleri akademik eğitimin yanı sıra, topluma yararlı bireyler yetiştirmeye çalıştıklarını belirterek, “Şimdiye kadar binler Uluyazı’dan Anadolu’ya, dünyaya aktı. Bunların 100 binlere ulaşacağı günleri bekliyoruz. İnanıyoruz ki buradan giden öğrenciler sınıflarına gittiklerinde mabetten mektebe gidecekler mabet üzere, mektepten mabede gelecekler mektep üzere. Biz camimizin asıl gayelerinin gerçekleşmesinde bizlere dayanak olan tüm dinamiklerin geçmişlerine rahmet diliyor, teşekkür ediyoruz. Camimizin bu günlere gelmesine katkı sağlayan Diyanet İşleri Başkanlığımıza ayrıyeten teşekkür ediyoruz. Biz bu ilim ocağının, daima tütmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

 

“208 ÜNİVERSİTEMİZİN TAMAMINA YAKININDA MESCİTLERİMİZ VAR”

Diyanet İşleri Lideri Erbaş ise, “Bugün ülkemizde 90 bin camimiz oldu. 208 üniversitemizin tamamına yakınında mescitlerimiz var. Ne büyük zenginlik, öğrencilerimiz için büyük zenginlik. Buradan yükselen ezan sesleri eşliğinde ders dinleyecek. ‘Bu ezanlar, ki şahadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli’ diye o denli bir dörtlüğü İstiklal Marşı’na koymuş ki aslında bu bir duadır. İstiklal Marşı’nın bütün gençlerimize, çocuklarımıza öğretmemiz gerekiyor, diyoruz. ‘Ruhumun senden ilahi, şudur lakin emeli, değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli, bu ezanlar ki şahadetleri, dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim’ inlemeli kelamlarının gerisinden amin dememiz gerekiyor. Bir dua bırakmış. İnşallah, içinde bulunduğumuz bu hoşlukların değerini bizlere bilmek nasip olur. Üniversitelere cami yapılsın mı diye çok çabalar yaşadık. Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde dekanlık yatığım mühlet içerisinde üniversitemizin mescidini yapmıştık. Caminin imali için yardım bulmayı geçtik, müsaade almak gerekiyordu. O müsaadesi alıncaya kadar çektiğimiz zahmetler vardı. Artık birlik ve beraberlik içerisinde ‘camimiz hepimizin’ diyerek sarıldık” dedi.

“HER YERLEŞKENİN İÇERİSİNDE MUHTAÇLIĞI KARŞILAYACAK BİR CAMİ OLMASI GEREKİYOR”

Üniversite mescitlerini çok önemsediklerini kaydeden Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, “Üniversite mescitlerimize özel bir ehemmiyet veriyoruz. Zira, gençlerimiz, öğrencilerimizin gereksinimi var. Onların namaz kılabileceği, ibadet yapabileceği yerlere muhtaçlık var. Yerleşkeler genelde kentlerin biraz uzağında. Oradan kalkıp kente gitmek sıkıntı. Her yerleşkenin içerisinde muhtaçlığı karşılayacak bir cami olması gerekiyor. Bunun için biz üniversitedeki mescitlere değer veriyoruz” diye konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir