1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Grip miyiz Kovid mi?

Grip miyiz Kovid mi?
0

ALEYNA SEVİM İstanbul – Yaz mevsimine girerken artış gösteren teneffüs yolu hastalıkları Kovid-19’u tekrar gündeme getirdi.

Mevsimlerde dönemsel kayma nedeniyle kış ve yaz aylarının geç başlayıp uzun sürdüğüne dikkat çeken Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Bu durum grip dönemini da biraz ileri kaydırdı. Evvelden eylül sonu grip hadiseleri başlar, mayıs ayının başlarında biterdi. Artık daha çok ekim sonu üzere grip olaylarını görmeye başlıyoruz. Ocağın birinci haftası ya da aralığın son haftası azamî seviyeye ulaşıyor. Ondan sonra mayıs ayının sonuna hakikat lakin grip hadiseleri bitiyor” dedi.

‘Mutlaka maske takın’

Pandeminin de bir çok şeyi etkilediğine dikkat çeken Prof. Dr. Ceyhan, “Örneğin daha çok kışın gördüğümüz kimi hastalıkları yazın da görmeye devam ediyoruz. Örneğin RSV (Solunum Sinsityal Virüsü) dediğimiz teneffüs yolu enfeksiyonu yapan bir virüs var. Bu virüsü biz yazın çabucak hemen hiç görmezdik. Bilhassa pandemi sonrası aniden önlemler ortadan kaldırılınca bütün dünyada yazın RSV salgınları oldu. Bu nedenle kapalı ortamlara giriyorsanız ve risk grubundaysanız, yaşınız hastalığınız kullandığınız bir tedavi nedeniyle bağışıklığınız baskılanmışsa kesinlikle maske takın diyoruz” diye konuştu.

‘Yatışma olmadı’

‘Hâlâ Kovid-19’dan hasta yatırmaya devam ediyoruz’ diyen Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Esin Şenol da, “Çünkü aşıların üzerinden çok vakit geçti. Yaşlı ve kırılgan olanların yatışı gerekebiliyor. Ayaktan baktığımızda da şimdi mevsimsel olmayan Kovid-19 hadiselerine da rastlıyoruz. Kapalı yerlerde bir ortada durma muhtaçlığının devam etmesi nedeniyle beklenen yatışma şimdi olmadı. Mevsimsel olmuş olan tanıdık soğuk algınlığı virüsleri havaların soğuk kalması nedeniyle aktivitelerini sürdürürler. Zira bir ortada ağız ağıza teneffüs uzaklığında yaşıyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Soğuk algınlığı ile gribin karıştırıldığını tabir eden Şenol, grip mevsimsel seyreden bir hastalık olduğunu ve geç ilkbaharda gribin bir alt tipi
yani B tipi gribin faal hale geldiğini kaydetti.

 

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap