1. Ana Sayfa
  2. Gündem

FETÖ’nün medya yapılanması davasında Atilla Taş için istenen ceza belli oldu

FETÖ’nün medya yapılanması davasında Atilla Taş için istenen ceza belli oldu
0

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Atilla Taş katılmazken, sanık avukatı hazır bulundu. Duruşmada temele ait mütalaasını açıklayan savcı, belge kapsamına nazaran Yargıtay’ın bozma ilamına nazaran örgütle organik bağ kurduğuna dair kâfi kanıt bulunmayan sanığın aksiyonlarının “Kamu görevlisine karşı misyonundan ötürü hakaret” ve “Devletin kurum ve organlarını aşağılama” hatalarını oluşturduğu gerekçesiyle bu cürümlerden toplam 1 yıl 11 ay 15 günden 6 yıl 1 aya kadar mahpus cezasına çarptırılmasını talep etti. Taş’ın avukatı, mütalaaya karşı savunma yapabilmek için mühlet talep etti. Mahkeme heyeti, sanık avukatına savunmasını hazırlayabilmesi için müddet vererek duruşmayı erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi, FETÖ’nün medya yapılanmasına ait, “örgüt üyeliği” ve “darbeye teşebbüs” cürümlerinden haklarında dava açılan 20’si tutuklu 29 sanığın yargılandığı davayı 8 Mart 2018’de karara bağlamıştı. Firari sanıklar Bülent Ceyhan, Said Sefa ile Emre Soncan hakkındaki davanın ayrılmasına karar veren mahkeme heyeti, tutuksuz sanık Saygıdeğer Tanık’ın beraatini kararlaştırmıştı.

Sanık Atilla Taş’ın, “örgüte yardım etmek” kabahatinden 3 yıl 1 ay 15 gün, birebir cürümden sanık Murat Aksoy’un da 2 yıl 1 ay mahpus cezasına çarptırılmıştı. Ortalarında Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Hanım Büşra Erdal’ın bulunduğu 11 sanık “Silahlı terör örgütüne üye olmak” kabahatinden başka farklı 6 yıl 3 ay mahpus cezasına; sanıklar Ahmet Memiş, Ali Akkuş’unda ortasında bulunduğu 12 sanık ise birebir kabahatten 7 yıl 6’şar ay mahpus cezasına çarptırılmıştı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi de 6 Mart 2020’de sanıklar Ahmet Memiş, Ali Akkuş, Cemal Azmi Kalyoncu, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Ünal Şahit, Yakup Çetin, Ehil Yıldız ve Atilla Taş tarafından verilen kararların bozulmasına karar vermişti. Başka 17 sanık hakkında verilen cezalar ise onanmıştı.

Yazar Hakkında

Yorum Yap