1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Katili ‘intihar etti’ diyerek olay yerinde ağlamıştı! İstenen ceza belli oldu

Katili ‘intihar etti’ diyerek olay yerinde ağlamıştı! İstenen ceza belli oldu
0

Anadolu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Mahmud Sezgin getirildi. Duruşmada?Osman Yalınkaya’nın eşi Aygül Yalınkaya’nın da ortalarında bulunduğu yakınları ve taraf avukatları hazır bulundu. Bir evvelki celse mütalaasını sunan savcı sanığın cezalandırılmasını istedi. Karar öncesinde son kelamı sorulan sanık Mahmud Sezgin, “Önce Allah’a son mahkeme heyetinin vicdanına sığınıyorum. Beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum” dedi. Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Mahmud Sezgin hakkında ‘Kasten öldürme’ cürmünden müebbet mahpus cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme sanığın şahsi ve toplumsal durumu, cezanın sanığın geleceği üzerindeki tesirleri lehine takdiri indirim nedeni kabul ederek takdiri indirim uyguladı. Takdiri indirim ile sanık Mahmud Sezgin 25 yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

ÜYE YARGIÇTAN KARARA ŞERH

Mahkeme heyetinde üye hakim Fatih Taşdemir sanık hakkında verilen mahpus cezası kararına şerh koydu. Üye hakim şerhde ‘Şüpheden sanık yararlanır’ prensibine atıfta bulunarak, “Dava evrakında yapılan incelemede 1. İsimli Tıp İhtisas Konseyinin mütalaasında kişinin vefatına neden olan atışın ölen Osman Yalınkaya’nın kendisi tarafından mümkün olduğu fakat birebir aralıktan bir oburu tarafından atışın yapılmasının mümkün olabileceği, bu konuda kesin bir kıymetlendirme yapılmadığının belirtilmiş olması, yeniden dava evrakında mevcut Polis Kriminal Laboratuvarı Müdürlüğü’nün uzmanlık raporları ile İsimli Tıp Kurumu  raporlarında el svaplarını ait çelişkili sözlerin bulunmuş olması, sanığın en başından itibaren istikrarlı olarak üzerine atılı suçlamayı kabul etmemiş olması bir bütün halinde değerlendirildiğinde, sanığın üzerine atılı hatası işlediğine ait her türlü kuşkudan uzak, kesin, inandırıcı ve kâfi kanıtların dava belgesinde mevcut olmadığı, ‘Şüpheden sanık yararlanır’ prensibi yeterince kuşkulu durumların sanık aleyhine yorumlanarak mahkumiyet kararı tesis edilemeyeceği dikkate alındığında sanığın üzerine atılı hatası işlediği sabit olmadığından ve kuşku boyutunda kaldığından sanığın beraatine ve tahliyesine karar verilmesi gerektiği kanaati ile sayın çoğunluğun kararına iştirak etmiyorum” dedi.

OLAY GÜNÜ KAMERAYA YANSIMIŞTI

Bu ortada Mahmud Sezgin olayın çabucak akabinde ağlarken kameraya yansımıştı. Polis aracının içindeki Mahmud Sezgin’in “Yaşıyordu, yaşıyor” dediği duyuluyordu.

 

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap